eOstroleka.pl
Ostrołęka,

PGO w Ostrołęce: Z powodu zamieszania z bakterią EHEC drastycznie spadła sprzedaż pomidorów (WIDEO, ZDJĘCIA)

REKLAMA
zdjecie 480
Produkcji pomidora nie da się zatrzymać (fot. J.Pych)Produkcji pomidora nie da się zatrzymać (fot. J.Pych)
REKLAMA

Bakteria EHEC wywołała w całej Europie panikę i zabiła kilkadziesiąt osób. Jedna osoba z podejrzeniem zakażenia tą bakterią trafiła do ostrołęckiego szpitala. W związku z paniką, drastycznie spadła sprzedaż ogórków i pomidorów. Dodatkowo Rosja nałożyła embargo na import warzyw z Europy. Sprawdziliśmy, czy kłopoty ze sprzedażą ma także największy producent warzyw w regionie - PGO.

Prywatne Gospodarstwo Ogrodnicze zatrudnia około 280 osób, które dziennie zbierają 40 ton pomidorów. Produkt jest sprzedawany nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Firma uzyskała wiele certyfikatów świadczących o jakości produkowanych warzyw. Sprzedaje pomidory takim sieciom jak Tesco czy Lidl.

- Zakład znajduje się na powierzchni 12 hektarów gdzie w szklarniach uprawia się 20 odmian pomidorów - powiedział nam prezes PGO Andrzej Jastrzębski. - Pomidory jest to towar gorący, może przeleżeć nie więcej niż kilka dni, obecnie w magazynie mamy 160 ton pomidorów, które czekają na sprzedaż, a produkcji pomidora nie można zatrzymać.

Zebrane warzywa są na bieżąco badane pod kątem przydatności do spożycia. Na sortowni i magazynach utrzymywany jest bardzo wysoki poziom czystości, każdy pracownik ubrany jest w specjalny strój ochronny. Cały zakład jest bardzo nowoczesny. Krzaki pomidora nie mają kontaktu z ziemią, uprawiany jest w wełnie mineralnej przez co pracownicy mają pełną kontrolę nad tym w jakich warunkach rozwijają się rośliny. Rośliny nawadniane są wodą ze studni głębinowych.

-Jesteśmy jednym z niewielu producentów pomidorów w kraju, którzy używają trzmieli do zapylania kwiatów pomidora. Staramy się maksymalnie ograniczyć użycie środków chemicznych przy uprawie. - usłyszeliśmy od kierownika odpowiadającego za produkcję, Józefa Pawluczuka.

Zakład w Ostrołęce podobnie jak inne tego typu zakłady w Polsce przez zaistniałą w kraju i Europie sytuację ponosi duże straty. Około 20 proc. produkcji zakładu było eksportowane na wschód. Pomimo zapewnienia najwyższego poziomu jakości i bezpieczeństwa, Rosja nie chce zdjąć embarga.

Zostaliśmy zapewnieni, że Ostrołęcka produkcja jest całkowicie bezpieczna. Sposób produkcji całkowicie wyklucza zakażenie jakimikolwiek bakteriami. Możemy bez obaw kupować i spożywać pomidory zbierane na terenie Ostrołęki.

Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×