Radca prawny Janusz Kobyliński w życiu prywatnym ma niezwykłą pasję. Jego zbiory dotyczące Józefa Ignacego Kraszewskiego zostały właśnie zaprezentowane w Muzeum Kultury Kurpiowskiej.
Janusz Kobyliński posiada bogate zbiory o Józefie Ignacym Kraszewskim i tymi zbiorami chętnie podzielił się na wystawie w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Pierwsza z tego typu wystaw miała miejsce 11 lat temu, ale od tego czasu kolekcja pana Janusza powiększyła się, a sam pasjonat Kraszewskiego przyznał z uśmiechem, że "Allegro swoje robi".
Podczas wernisażu wystawy dowiedzieliśmy się więcej o Józefie Ignacym Kraszewskim. Był to pisarz uważany za rekordzistę jeżeli chodzi o piśmiennictwo. Wydał mnóstwo publikacji, człowiek wszechstronnie utalentowany - bo oprócz pisania, Kraszewski również malował, komponował, grał na fortepianie, kolekcjonował i udzielał się społecznie.
Janusz Kobyliński podkreślił, że Kraszewskim zaczął się interesować od 1985 roku, a stało się to wtedy, gdy był... na wczasach w Świnoujściu. - Tam na kwaterze była dość duża biblioteczka, w tej biblioteczce przeczytałem pierwszy raz "Przygody pana Marka Hińczy: rzecz z podań życia staroszlacheckiego" i od tamtej pory się zaczęło. Kupić do lat 90. było ciężko, ale coś tam się trafiało w antykwariatach - mówił Kobyliński.
W ocenie pasjonata, Kraszewski jest dość niesłusznie zapominany. Kobyliński wskazywał, że przez znawców literatury często Kraszewski jest traktowany drugorzędnie i to również jest dla niego niezrozumiałe. W ocenie pana Janusza, nie można zarzucić Kraszewskiemu, że dużo pisał, a samo badanie twórczości Kraszewskiego to spore wyzwanie. - Jak trudno mówić czy pisać o Kraszewskim... Trzeba te książki wszystkie przeczytać. Do tego jest ponad 200 tys. listów, na które odpisywał osobiście, nie używał stalówki, pisał gęsim piórem. Był bardzo zorganizowany - wskazywał Kobyliński.
Wystawa w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, na której zaprezentowano ryciny przedstawiające Józefa Ignacego Kraszewskiego, pocztówki, fotografie, znaczki pocztowe z jego wizerunkiem oraz liczne plakiety i medale, czynna będzie do 3 maja 2023 r.