eOstroleka.pl
Region,

Pandemia wciąż tematem dyskusji radnych województwa

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmik Województwa Mazowieckiego powrócił do tematu walki z pandemią, zapoznając się z informacją Wojewody Mazowieckiego i dyrektora Mazowieckiego Wojewódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kontynuacja działań
Na poprzednim posiedzeniu radni omówili sytuację służby zdrowia na Mazowszu, zapoznali się ze szczegółami wsparcia placówek medycznych przez samorząd województwa. Gośćmi sesji byli dyrektorzy szpitali, którzy poinformowali o sytuacji w swoich jednostkach, w szczególności o problemach z ciągłością pracy personelu medycznego. W związku z tym, że główny ciężar odpowiedzialności w walce z pandemią spoczywa na administracji rządowej radni województwa zwrócili się z prośbą o jak najszybszą dyskusję z udziałem wojewody mazowieckiego. Czwartkowa sesja odbyła się po kolejnym tygodniu znacznego wzrostu liczby zakażonych osób  i liczby zgonów oraz decyzji rządu o nowych obostrzeniach mających na celu zahamowanie pandemii.


– Sytuacja jest napięta. Trwa wyścig z czasem. Na Mazowszu powstają szpitale tymczasowe. W Warszawie na Stadionie Narodowym i hali EXPO oraz w miastach subregionalnych – Płocku, Radomiu, Siedlcach i Ostrołęce. Szpitale zbudują spółki rządowe. Ciągle mierzymy się z brakiem kadry medycznej, sprzętu i środków ochrony osobistej. Niezbędna jest silna i stabilna współpraca między rządem a samorządami

– mówi marszałek Adam Struzik.

Działania wojewody
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł przedstawił informacje o swoich działaniach w ostatnich miesiącach, których priorytetem było wydzielenie łóżek w szpitalach na Covid-19. Łączna liczba takich łóżek wyniosła  4 listopada br. 2893, w tym 212 łóżek respiratorowych. Planowane jest utworzenie dodatkowych 1000 łóżek covidowych.  Wojewoda poinformował także, że w trakcie uruchamiania są szpitale tymczasowe na Stadionie Narodowym  (pod nadzorem CSK MSWiA) i Expo (nadzór WIM). Administracja rządowa wsparła także mazowieckie placówki medyczne sprzętem z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych i finansowanym z budżetu państwa (m.in. respiratory, kardiomonitory i pulsoksymetry) oraz środkami ochrony indywidulanej dla personelu medycznego. Na Mazowszu zostaną zbudowane przez spółki skarbu państwa dodatkowo cztery szpitale tymczasowe w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce i Radomiu. Stanowisko wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego zostanie przeniesione do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym,  i ma to usprawnić koordynację przewozu pacjentów.

Wojewoda zaakcentował bardzo dobrą współpracę z samorządem, m.in. w zakresie podziału środków z UE.

Mogę tylko pogratulować i podziękować,  że ogromna ilość środków i sprzętu trafiła do szpitali

– podkeślił wojewoda, zwracając się do radnych województwa.

Sejmik zapoznał się także z informacją Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie o warunkach finansowania i kontraktacji placówek medycznych w związku z pandemią.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił znaczenie ścisłej współpracy rządu i samorządu w walce z epidemią i jej skutkami. Zwrócił też uwagę, że absolutnym priorytetem dla wszystkich musi być zapewnienie wydolności systemu ochrony zdrowia. Radni w dyskusji wskazywali na konieczność powszechnego testowania personelu medycznego oraz utrzymanie działalności szpitali w leczeniu chorób innych niż związane z Covid-19, trudnej sytuacji kadrowej w  sanepidach, wsparciu szpital przez studentów uczelni medycznych. Radni wyrazili potrzebę kontynuacji różnych programów wsparcia dla gospodarki, w szczególności ze środków Unii Europejskiej. Zarząd Województwa podjął decyzję o zwiększeniu projektu unijnego do walki z Covid-19 o dodatkowe 100 mln zł. Marszałek ocenił, że nie ma dla samorządu ważniejszej sprawy niż ochrona zdrowia i życia obywateli i kierowane są na ten cel wszystkie możliwe środki. Samorząd województwa ściśle współpracuje z innymi  samorządami, na poziomie powiatów, miast i gmin.

Przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski ocenił, że sytuacja w służbie zdrowia jest nadzwyczajnie trudna i wymaga radykalnych środków, aby nie załamał się cały system opieki zdrowotnej.

Radni w wielu głosach wyrażali podziękowanie w związku z ofiarnością i zaangażowaniem, lekarzy, pielęgniarek, pielęgniarzy i ratowników medycznych oraz poparli konieczność wypłacenia dodatkowych świadczeń dla wszystkich walczących z pandemią. Na kolejnych sesjach sejmik będzie wracał do tych kwestii, w szczególności do realizacji wniosków  z poprzednich dyskusji, dodatkowego finansowania oraz współpracy z wojewodą, jego służbami i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×