Odwiedzając groby bliskich w trakcie Święta Zmarłych możemy zauważyć jak bardzo na przestrzeni lat zmieniły się symboliczne mogiły znajdujące się na lokalnych nekropoliach. Zupełnie inaczej wyglądały 20 lat temu…
Grób Dzieci Utraconych znajdujący się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Kurpiowskiej w Ostrołęce jest miejscem, które niemal cały czas wysłanie jest płonącymi zniczami. Obecna postać pomnika wykonana została w 2014 roku. Ma nietypowy, owalny kształt, wykonany jest z jasnego granitu. Na środku pomnika znajduje się duży, metalowy krzyż, a po obu stronach krzyża znajduje się napis: "GRÓB DZIECI UTRACONYCH" oraz "TE DZIECI ŻYJĄ W BOGU". Pomnik jest wyraźnym świadectwem pamięci o dzieciach, które zmarły zbyt wcześnie.
20 lat temu symboliczne miejsce pochówku Dzieci Utraconych wygądało tak…
Dużą zmianę można zauważyć również w przypadku zbiorowej mogiły, w której spoczywają szczątki marynarzy i ułanów poległych w 1920 roku w walkach obronnych toczących się w rejonie Suska w gminie Rzekuń.
W 2004 roku, pomnik i jego otoczenie wyglądało na zniszczone, zarośnięte i sprawiało wrażenie zapomnianego.Niedawno, dzięki przeprowadzonym pracom renowacyjnym odzyskało należną godność.
Pomnik stanowiący zbiorową mogiłę marynarzy i ułanów jest wykonany z ciemnego kamienia i ma prostą formę. Na jego szczycie znajduje się krzyż, a z boków umieszczono tablice z nazwiskami. Przed pomnikiem znajduje się drewniany stojak, na którym umieszczono dwie flagi: biało-czerwoną flagę Polski oraz flagę z herbem gminy Rzekuń.
Obserwowane zmiany na cmentarzach są świadectwem ewolucji naszej kultury pamięci. Coraz większą wagę przywiązujemy do godnego upamiętnienia zmarłych, tworząc miejsca, które są nie tylko miejscami pochówku, ale także miejscami refleksji i zadumy. Dzięki takim inicjatywom, pamięć o naszych przodkach trwa, a my sami możemy odnaleźć poczucie przynależności do większej całości.