eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka wolna od plastiku. Jakie są postępy w tej kampanii?

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Jak realizowana jest kampania "Ostrołęka wolna od plastiku"? Ujawniono szczegóły dotyczące postępów w tym zakresie od czerwca do końca grudnia 2019 roku. Jak się okazuje, wiele dotychczasowych przyzwyczajeń udało się już zmienić, a kolejne zmiany są w planach.

Na potrzeby obsługi rady miasta przy zamawianiu usług (np. catering na sesję uroczystą) zobowiązano zleceniobiorców do wykonania usługi bez stosowania naczyń i opakowań plastikowych. Dokonano też zakupu worków biodegradowalnych na potrzeby Straży Miejskiej dla osób wykonujących prace porządkowe pod nadzorem Straży Miejskiej na terenie miasta.

Na potrzeby organizacji imprez miejskich zakupiono biodegradowalne naczynia i sztućce. Również zamawiane przez MZK kubki, tacki opakowania dla potrzeb gastronomii i stacji paliw są biodegraodwalne. Podobne działania podjęto w pozostałych spółkach miejskich. W OPK ograniczono liczbę pojemników do posiłków regeneracyjnych, zachęcając pracowników do korzystania z talerzy i sztućców wielorazowego użytku.

Dodatkowo, przy najbliższym przetargu na zakup wody mineralnej wykorzystywanej na posiedzenia komisji i sesji rady miasta, uwzględnione ma zostać wymaganie dostarczenia wody w szklanych butelkach. W MZOS-TiIT wodę w butelkach plastikowych zastąpiono dystrybutorem wody wielokrotnego użytku, podobnie jest w MZK. W OPWiK pracownicy wykonujący pracę w uciążliwych warunkach mają dostępną wodę w szklanych butelkach (zakupiono 11 tysięcy sztuk butelek o pojemności 0,33 l), a pozostali pracownicy i klienci korzystają z wody z dystrybutorów.

Na imprezach organizowanych przez miasto pojawiły się też ekologiczne naczynia jednorazowe - m.in. naczynia z otrąb pszennych jadalne, sztućce biodegradowalne z PLA z dodatkiem otrąb pszennych, kubki jednorazowe z materiału roślinnego PLA, papieru z recyklingu oraz papieru celulozowego. Z kolei na potrzeby upamiętnienia osób zmarłych zasłużonych dla naszego miasta zakupiono znicze szklane oraz wiązanki kwiatów z żywych roślin.

W planach jest także zakupienie biodegradowalnych gadżetów promocyjnych miasta, a Miejska Biblioteka Publiczna zrezygnowała nawet z okładania książek w folię plastikową.

Informację z prowadzenia kampanii "Ostrołęka wolna od plastiku" za okres od 27 czerwca 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku przekazał radny Paweł Niewiadomski z klubu Nasza Ostrołęka - to właśnie ten klub radnych we współpracy ze Stowarzyszeniem Ekomena był inicjatorem wprowadzenia tej kampanii:

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×