Najnowsze badanie przeprowadzone wśród mieszkańców Ostrołęki ujawnia złożony obraz problemów społecznych i uzależnień, z jakimi zmaga się lokalna społeczność. W badaniu wzięło udział 100 dorosłych mieszkańców miasta (46% kobiet i 54% mężczyzn), a jego wyniki wskazują na potrzebę podjęcia działań w wielu obszarach.
Problemy społeczne na pierwszym planie
Mieszkańcy Ostrołęki jednoznacznie wskazują na zanieczyszczenie powietrza jako najbardziej palący problem lokalny - aż 96% badanych uznaje to za istotne lub bardzo istotne wyzwanie. Tuż za nim plasują się inne poważne problemy społeczne: bezrobocie (91%), uzależnienie od alkoholu (88%) oraz bieda (84%).
Te wyniki pokazują, że mieszkańcy Ostrołęki borykają się z wieloma nakładającymi się na siebie problemami społecznymi. Szczególnie niepokojący jest wysoki jest też odsetek wskazań dotyczących cyberprzemocy (80%) i przemocy domowej (79%), co sugeruje potrzebę natychmiastowej interwencji w tych obszarach.
Alkohol: wczesna inicjacja i błędne przekonania
Badanie ujawnia niepokojące wzorce związane ze spożywaniem alkoholu. Większość respondentów (59%) rozpoczęła kontakt z alkoholem między 16. a 18. rokiem życia. Taki sam odsetek przyznaje się do regularnego spożywania alkoholu kilka razy w miesiącu, przy czym najczęściej (69%) są to 3-4 porcje podczas jednej okazji.
Szczególnie alarmujący jest fakt, że 58% badanych wyznaje błędne przekonanie o "mniejszej szkodliwości piwa i wina" w porównaniu z mocniejszymi alkoholami. To mit, który może prowadzić do bagatelizowania problemu nadużywania tych pozornie lżejszych trunków. Najbardziej szokującym odkryciem jest fakt, że aż 87% mieszkańców nie wie, gdzie szukać pomocy w przypadku problemu z alkoholem. To dramatyczna sytuacja, która oznacza to, że nawet jeśli ktoś zdecyduje się szukać pomocy, może nie wiedzieć, gdzie się zgłosić.
Problem nikotynowy wśród mieszkańców
Badanie ujawnia również wysoki poziom uzależnienia od nikotyny - 68% badanych to regularni palacze, a kolejne 4% korzysta z e-papierosów. Szczególnie niepokojący jest wiek inicjacji nikotynowej - większość badanych (72%) pierwszy raz sięgnęła po papierosy między 13. a 15. rokiem życia.
Wyniki badania wskazują na potrzebę podjęcia działań w kilku kluczowych obszarach. Zasadne wydaje się przeprowadzenie szerokiej kampanii informacyjnej o dostępnych formach pomocy dla osób uzależnionych, jak również potrzebne są programy profilaktyczne skierowane do młodzieży, szczególnie w kontekście wczesnej inicjacji alkoholowej i nikotynowej.
Wyniki badań pochodzą z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2025-2028.