Od dziś do ostrołęckiego ratusza mogą zgłaszać się właściciele nieruchomości, którzy chcą pozbyć się popiołu powstającego w ich przydomowych kotłowniach. Odpady w wyznaczonym terminie odbierze miejska spółka.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli nieruchomości, na terenie których powstaje popiół ze spalania w kotłach centralnego ogrzewania, paleniskach kuchennych oraz kominkach Urząd Miasta Ostrołęki informuje, że od dnia 1 kwietnia do 31 października 2021 r. uruchamia odbiór wytwarzanego na terenie nieruchomości popiołu.
- informuje ostrołęcki ratusz.
W związku z powyższym właściciele nieruchomości zamieszkałych, na terenie których wytwarzany jest popiół w okresie od 1 kwietnia do 31 października proszeni są o złożenie w terminie do 19 kwietnia 2021 r.:
- pisemnie na adres Urzędu Miasta,
- telefonicznie pod nr tel. 29 7654291
- za pomocą poczty elektronicznej na adres: odpady@um.ostroleka.pl
informacji zawierającej adres nieruchomości, na której wytwarzany jest popiół.
Natomiast właściciele nieruchomości niezamieszkałych, na terenie których powstaje popiół, powinni zadeklarować potrzebę odbioru popiołu poprzez złożenie stosownej korekty deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Terminy odbioru popiołu w okresie od dnia 1 kwietnia do 31 października 2021 r. zostaną umieszczone na stronie Urzędu Miasta: www.ostroleka.pl/urzad/gospodarka_odpadami/harmonogram_wywozu_odpadow oraz na stronie OPK Sp. z o.o.
W przypadku niewystawienia worków lub braku zgłoszenia – POPIÓŁ NIE ZOSTANIE ODEBRANY.
W przypadku gromadzenia popiołu łącznie z innymi frakcjami odpadów komunalnych zbieranych selektywnie, w tym w pojemnikach na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne, zostanie naliczona opłata podwyższona za niewywiązywanie się właściciela nieruchomości z obowiązku selektywnej zbiorki odpadów komunalnych.
Popiół nie jest użyteczny jako surowiec wtórny, stanowi natomiast bardzo duże zanieczyszczenie innych odpadów, z którymi jest dostarczany do procesu sortowania, powoduje zapylenie, brudzi, naraża zdrowie pracowników i znacząco pogarsza, jakość odzyskiwanych surowców. Oznacza to konieczność prowadzenia selektywnej zbiórki popiołu z palenisk domowych oraz zakaz wrzucania popiołu do pojemnika przeznaczonego na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne.
Do gromadzenia popiołu należy stosować worki o pojemności 60 l w kolorze szarym, dlatego należy pamiętać, aby nie wrzucać do nich gorącego popiołu, ani też nie zalewać popiołu w worku wodą.