ZdOJOMO – co kryje się pod tym skrótem? To propozycja prezydenta na utworzenie nowej jednostki budżetowej. Jej siedziba mieściłaby się przy ulicy Poznańskiej. Na start prezydent chce przeznaczyć niemal 900 tysięcy złotych.
Zespół do Obsługi Jednostek Organizacyjnych Miasta Ostrołęki, tak brzmi pełna nazwa jednostki budżetowej, którą planuje utworzyć prezydent Łukasz Kulik. Projekt uchwały w tej sprawie trafił właśnie do miejskich radnych.
Czym miałby zająć się nowy zakład budżetowy?
Zespół zapewniałby wspólną obsługę, w szczególności administracyjną, finansową i organizacyjną sześciu jednostkom: Organizatorowi Rodzinnej Rodzinnej Pieczy Zastępczej, Ośrodkowi Interwencji Kryzysowej, Placówkom Pieczy Zastępczej „Korczakówka” i „Korczakówka 2”, Zespołowi Placówek Wsparcia Dziennego oraz Żłobkowi Miejskiemu.
Obsługa, którą zapewniłby nowy zakład budżetowy miałaby polegać m.in. na prowadzeniu administracji, spraw finansowych i organizacyjnych, prowadzeniu rachunkowości, spraw płacowych i kadrowych, przygotowywaniu sprawozdań finansowych, budżetowych i statystycznych, prowadzeniu rozliczeń ze „skarbówką” czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Siedziba ZdOJOMO mieściłaby się w kompleksie budynków przy ulicy Poznańskiej 34/36, gdzie obecnie funkcjonuje m.in. „Korczakówka” i Zespół Placówek Wsparcia Dziennego. Zatrudnienie w nowym zakładzie budżetowym znalazłyby osoby pracujące obecnie na stanowiskach administracyjnych w sześciu jednostkach, których obsługą miałby się zająć ZdOJOMO.
Z dniem utworzenia Zespołu stają się jego pracownikami:
1) dotychczasowi pracownicy Placówki Pieczy Zastępczej „Korczakówka” w Ostrołęce, ul. Poznańska 34/36 z wyłączeniem dyrektora i wychowawców, którzy z dniem 1 stycznia 2021 r. stają się odpowiednio pracownikami Placówki Pieczy Zastępczej „Korczakówka” w Ostrołęce lub Placówki Pieczy Zastępczej „Korczakówka 2” w Ostrołęce,
2) dotychczasowi pracownicy księgowo - finansowi Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Ostrołęce, ul. Poznańska 34/36,
3) dotychczasowi pracownicy finansowo - kadrowi Zespołu Placówek Wsparcia Dziennego w Ostrołęce, ul. Poznańska 34/36.
W Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Ostrołęce, ul. gen. Tadeusza Kościuszki 24/26
– aktualnie obsługę księgową (1/4 etatu) i kadrową (zlecenie) prowadzą osoby, dla których są to dodatkowe dochody. Żłobek Miejski w Ostrołęce, ul. dr. Józefa Psarskiego 17 obsługuje na ½ etatu księgowa, która odchodzi z jednostki, na własną prośbę, z końcem lutego 2021 r.
- czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Na utworzenie nowej jednostki budżetowej prezydent chce przeznaczyć z miejskiej kasy 890 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że Łukasz Kulik składał w ubiegłym roku podobny projekt, zakładający utworzenie wspólnej obsługi finansowej, księgowej i administracyjnej wszystkim jednostkom oświatowym. Wtedy radni nie wyrazili na to zgody.
Nie będzie wspólnej obsługi księgowo-kadrowej w szkołach. Radni odrzucili projekt
I tym razem ostatnie słowo należy do radnych. O tym, czy nowy zakład budżetowy powstanie radni zdecydują podczas najbliższej sesji, która odbędzie się w czwartek, 26 listopada.