eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Pamiętamy o ofiarach stanu wojennego [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 608
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W środę, 13 grudnia, obchodzono w Ostrołęce 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Uroczystości rocznicowe odbyły się w kościele farnym oraz pod krzyżem poświęconym ks. Jerzemu Popiełuszce.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze komunistyczne pod przewodnictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego wprowadziły w Polsce stan wojenny. Była to próba stłumienia odradzającego się ruchu solidarnościowego, który pod koniec lat 70. XX wieku zaczął odgrywać coraz większą rolę w życiu społecznym i politycznym kraju.

Stan wojenny był okresem represji i terroru. Internowano ponad 10 tysięcy działaczy opozycji, w tym Lecha Wałęsę, przewodniczących wszystkich regionów NSZZ "Solidarność" oraz wielu innych działaczy społecznych i związkowych. Tysiące kolejnych osób było inwigilowanych i zastraszanych.

Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie doszło do wielu wypadków śmiertelnych, w tym do pacyfikacji protestów w kopalni "Wujek" w Katowicach, w wyniku której zginęło dziewięciu górników.

Wprowadzenie stanu wojennego było wydarzeniem, które miało głęboki wpływ na dzieje Polski. Było to w pewnym sensie przełomowe wydarzenie, które doprowadziło do osłabienia władzy komunistycznej i upadku komunizmu w Polsce.

W Ostrołęce, podobnie jak w innych miastach w Polsce, odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego. W kościele pw. Nawiedzenia NMP (fara) odprawiona została msza święta w intencji ofiar stanu wojennego. Po mszy delegacje uczestników złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy krzyżu ks. Jerzego Popiełuszki.

W uroczystościach upamiętniających 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce wzięli udział przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, organizacji społecznych i związkowych, a także mieszkańcy Ostrołęki.

Tradycyjnie spotykamy się tu, jak co roku, by złożyć hołd pomordowanym i poległym w okresie stanu wojennego. Ksiądz proboszcz mówił o 10 tysiącach osób internowanych, z Ostrołęki tych osób było 40. Szacuje się, że w trakcie stanu wojennego śmierć poniosło około 100 osób. Dziękuję wszystkim Państwo za przybycie, jest mi niezmierni miło.

- mówił podczas uroczystości Aleksander Zawalich, przewodniczący Rady Oddziału w Ostrołęce NSZZ "Solidarność".

Po mszy i uroczystości przy farze zaproszono delegacje i samorządowców do udziału w spotkaniu opłatkowym środowiska skupionego wokół “Solidarności”.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×