Władze Ostrołęki rozpoczęły procedurę przetargową na budowę długo oczekiwanej południowej obwodnicy miasta. Inwestycja, która obejmuje również budowę trzeciej przeprawy mostowej przez rzekę Narew, jest możliwa dzięki znaczącemu dofinansowaniu ze środków zewnętrznych.
Planowana obwodnica powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 544 i będzie miała długość 3,6 km. Nowa trasa połączy rondo im. mjr Z. Szendzielarza „Łupaszki" z rondem Jana Radomskiego znajdującym się na skrzyżowaniu ulic Goworowskiej i Popiełuszki. Kluczowym elementem projektu będzie budowa nowego mostu nad Narwią, który stanie się trzecią przeprawą mostową w mieście.
Projekt otrzymał znaczące wsparcie finansowe z dwóch źródeł. W 2023 roku miasto pozyskało 60 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, natomiast pod koniec 2024 roku sejmik województwa mazowieckiego przyznał dodatkowe 75 mln zł na realizację tej inwestycji. W listopadzie ubiegłego roku wydano również niezbędne zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.
Południowa obwodnica Ostrołęki to projekt, na który mieszkańcy czekają od dekad - pierwsze plany jej budowy powstały jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Inwestycja będzie stanowić kontynuację tak zwanej małej obwodnicy, która obecnie łączy ulicę Goworowską z ulicą Wojska Polskiego.
Zgodnie z założeniami przetargowymi, na realizację całej inwestycji przewidziano 24 miesiące od momentu podpisania umowy z wykonawcą. Otwarcie ofert przetargowych zaplanowano na 8 kwietnia bieżącego roku.