W piątek, 11 kwietnia 2025 roku, w Ostrołęce odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Mieszkańcy miasta, samorządowcy, przedstawiciele służb i młodzież szkolna zebrali się przy pomniku Golgota Wschodu, by wspólnie oddać hołd polskim oficerom zamordowanym przez sowieckie NKWD w 1940 roku.
Modlitwa, pamięć, wspólnota
Obchody rozpoczęła Msza Święta w Kaplicy Cmentarnej, sprawowana przez ks. prałata Jarosława Kotowskiego, proboszcza parafii Zbawiciela Świata w Ostrołęce. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik Golgota Wschodu na cmentarzu komunalnym przy ul. Krańcowej.
W uroczystości wzięli udział m.in.: prezydent Ostrołęki Paweł Niewiadomski, wiceprezydent Elżbieta Mierzejewska-Nicewicz, przedstawiciele Rady Miasta,służby mundurowe,delegacje ostrołęckich szkół oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Złożono kwiaty i zapalono znicze. Chwilę ciszy przeznaczono na zadumę i modlitwę za tych, których nazwiska dziś noszą tablice i pomniki – oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, inteligencję i zwykłych obywateli, którzy zginęli z rąk sowieckich oprawców.
W trakcie uroczystości głos zabrał prezydent Ostrołęki, Paweł Niewiadomski. W krótkim wystąpieniu przypomniał o historycznym znaczeniu Zbrodni Katyńskiej i jej wpływie na świadomość kolejnych pokoleń Polaków:
Zbrodnia, której nie da się zapomnieć
Zbrodnia Katyńska, dokonana wiosną 1940 roku, pochłonęła życie ponad 20 tysięcy Polaków – przede wszystkim oficerów Wojska Polskiego, policjantów, lekarzy, prawników i nauczycieli. Zostali oni zamordowani strzałem w tył głowy na rozkaz władz sowieckich.
Pomimo wielu lat propagandy i milczenia, prawda o Katyniu przetrwała. Dzięki inicjatywom takim jak ostrołęckie obchody – żyje także pamięć o ofiarach tej tragedii.