Dzień 12 maja 1373 roku uznaje się za datę, kiedy Ostrołęka otrzymała prawa miejskie. Wtedy to bowiem książę mazowiecki Siemowit III nadał przywilej zlokalizowania w grodzie nad Narwią siedziby wójtostwa. W tym roku celebrujemy (ponownie w reżimie sanitarnym) 648. urodziny Ostrołęki.
Na zasadzie pewności źródeł pisanych uznajemy powszechnie, że początek naszego miasta wiąże się z pierwszym dokumentem, który o nim wspomina. Za takowy historycy uważają akt wydany przez księcia mazowieckiego Siemowita III, w którym nadawał przywilej na wójtostwo w Ostrołęce Świętosławowi Romie, wraz z ziemią zwolnioną od podatków i ciężarów miejskich.
Od poprzedzającego powyższe wydarzenie XI-wiecznego grodu u ujścia Omulwi, późniejsze włączenie wraz zresztą Mazowsza do Korony w 1526 r. i następujący po nim rozwój gospodarczy miasta. Poprzez potop szwedzki, sygnał do insurekcji kościuszkowskiej, dwie krwawe bitwy w czasach napoleońskich i powstania listopadowego oraz ciężkie czasy zaborów. Wreszcie po odbudowę po I wojnie światowej, trudny czas kolejnego konfliktu i okupacji, rozwój przemysłowy, uzyskanie statusu miasta wojewódzkiego, a następnie miasta na prawach powiatu – z takim kapitałem historycznym odnajdujemy się dziś.
Ostrołęczanie na przestrzeni wieków doświadczali wielu zmian przynależności państwowej, granic miasta, a także struktury demograficznej, gospodarczej i administracyjnej. Wielu wojen, lokalnych starć militarnych, pożarów i epidemii. Wielu radosnych uroczystości i wydarzeń, wizyt głów państw i innych znamienitych gości, pomyślnych lat w rozwoju miasta i życiu każdego z nas. Dzisiejsze święto jest przede wszystkim świętem ostrołęczan. Bo to mieszkańcy dopisują kolejne rozdziały w monografii o dziejach Ostrołęki.
Świętowanie ponownie w reżimie sanitarnym
Niestety z uwagi na utrzymujące się zagrożenie epidemiczne oraz związane z nim obostrzenia, w tym roku również nie możemy zasiąść do wspólnego i hucznego świętowania Dni Ostrołęki. Mamy jednak wielką nadzieję, że jeszcze w 2021 r. uda nam się zrealizować różnego rodzaju wydarzenia, które pozwolą nam na pielęgnację naszej ostrołęckiej wspólnoty.