eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Niewielu chętnych do debatowania o bezpieczeństwie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Ostrołęcka debata o bezpieczeństwie cieszyła się niewielkim zainteresowaniem. Oprócz kilkunastu mieszkańców, pojawili się również na niej uczniowie ZSZ 1. Pytań i zastrzeżeń do pracy służb odpowiadających za bezpieczeństwo było niewiele. Czy żyjemy w bezpiecznym regionie?

Spożywanie alkoholu i przekroczenie prędkości

Przygotowane miejsca dla mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego nie zostały wypełnione, sporą część osób na sali stanowili uczniowie ZSZ nr 1, gdzie odbywała się debata. Mundurowi zaprezentowali swoje osiągnięcia z poprzedniego roku, zwracając szczególną uwagę na zgłoszenia mieszkańców, które zostały przyjęte podczas ubiegłorocznej debaty. Był to m.in. postulat o zwiększenie działań edukacyjnych związanych z przepisami ruchu drogowego - policjanci przez rok przeprowadzili więc 235 spotkań w tym zakresie.

Podczas poprzedniej debaty aktywni byli też mieszkańcy osiedla Otok - zgłaszali oni jazdę quadami po wale przeciwpowodziowym, lecz to zgłoszenie - mimo skierowanych tam w 2016 roku 366 patroli - nie zostało potwierdzone. Zrealizowano też 338 patroli w rejonie szkół, gdzie było podejrzenie handlu środkami odurzającymi oraz blisko 60 patroli służby ponadnormatywnej na dworcach, gdzie dochodziło do przypadków żebractwa i wyłudzania drobnych kwot pieniędzy przez nietrzeźwych.

Ważnym elementem debaty było przedstawienie działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jakie są najczęstsze zgłoszenia wykroczeń i przestępstw w powiecie ostrołęckim i Ostrołęce? Jeżeli chodzi o miasto to zdecydowanie przeważa spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Stanowiły one 56,5% zgłoszeń w ostatnim roku. Z kolei w powiecie ostrołęckim dokładnie identyczny odsetek zgłoszeń dotyczył przekroczenia prędkości. Przypomnijmy, że każdy obywatel na stronie internetowej komendy ma możliwość zgłoszenia zagrożenia, zaznaczając je na mapie miasta. Policjanci dokonują wtedy weryfikacji takiego wniosku i zwracają baczniejszą uwagę na dany region.

Bezpieczeństwo zajmuje wysokie miejsce

Na debacie o bezpieczeństwie pojawili się także przedstawiciele ostrołęckiego samorządu. Urząd Miasta reprezentowali przewodniczący rady miejskiej Jerzy Grabowski oraz wiceprezydent Grzegorz Płocha. Ten ostatni zabrał ważny głos w debacie, podkreślając istotne znaczenie bezpieczeństwa w szeregu działań podejmowanych przez miasto wraz ze służbami odpowiedzialnymi za jego zapewnienie.

- Wyrażam zadowolenie, że samorząd może wspierać działania dotyczące bezpieczeństwa. Obok naszej straży miejskiej mamy też monitoring miejski, te "oko wielkiego brata", które podgląda miejsca publiczne i dzięki temu możemy szybko reagować, w zależności od rodzaju zdarzenia. Prowadzimy też szereg działań związanych z profilaktyką, pracownicy socjalni są funkcjonariuszami publicznymi i podejmują działania względem bezpieczeństwa - mówił.

Obecny był też wicestarosta powiatu ostrołęckiego Krzysztof Parzychowski. Odwołał się on do nauki, a mianowicie do teorii stworzonej w 1943 roku przez amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa. Podkreślił też zaangażowanie, jakie powiat ostrołęcki przejawia w kwestii bezpieczeństwa jego mieszkańców.

- W piramidzie potrzeb Maslowa poza potrzebami fizjologicznymi najważniejszymi potrzebami człowieka są potrzeby związane z bezpieczeństwem. Bez tej potrzeby żadne inne potrzeby wyższego rzędu nie mogą się rozwijać. Nie bez kozery bezpieczeństwo jest zadaniem własnym samorządu każdego szczebla. Jeżeli chodzi o powiat to bezpieczeństwo zajmuje wysokie miejsce. Staramy się odpowiadać na inicjatywy policji, straży pożarnej. Współfinansujemy zakup sprzętu, czy to samochody dla straży, czy odblaski dla mieszkańców. Powiat ostrołęcki stara się budować drogi dość bezpieczne z wydzielonym pasem dla ruchu pieszo-rowerowego. Po takich drogach piesi i rowerzyści mogą poruszać się bezpiecznie, a w przypadku zdarzeń policja lub straż może szybciej dotrzeć na miejsce - mówił Parzychowski.

Debata potrzebna dla mieszkańców i służb

Dyskusja trwała z pewnością krócej niż przewidziano, a to za sprawą dość niskiej frekwencji na spotkaniu. Zgłoszono jedynie kilka problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy. Był to m.in. problem parkowania przy Szkole Podstawowej nr 10, utrudnionego wyjazdu z ul. Słonecznej w ul. Stacha Konwy czy włamania do mieszkań na terenie Ostrołęki. Poza tym, zgromadzeni nie mieli zastrzeżeń do pracy mundurowych.

Służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo należą się brawa za zorganizowanie takiej debaty, gdyż każdy mieszkaniec, który przyszedł na spotkanie, mógł zgłosić problem z jakim się boryka, a po zgłoszeniu zapewniono o działaniach, które mają być podjęte w jego sprawie. Szkoda tylko, że na sali pozostało dużo wolnych miejsc, ponieważ większa liczba mieszkańców na debacie oznaczałaby więcej zgłoszeń i pomysłów, a co za tym idzie - możliwość jeszcze większego zadbania o bezpieczeństwo. Kolejna debata ma być zorganizowana za rok i mamy nadzieję, że tym razem frekwencja będzie wyższa.

Debata o bezpieczeństwie w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim odbyła się w sali ostrołęckiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 we wtorek 29 listopada. Zapraszamy do galerii zdjęć z debaty.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×