Wysłał świeżo poznanej osobie intymne zdjęcia i wideo. W odpowiedzi otrzymał propozycję “nie do odrzucenia” - zapłaci kilkanaście tysięcy złotych albo kompromitujące materiały trafią do sieci. Mieszkaniec naszego regionu wykonał kilka przelewów płacąc za milczenie w sumie 2 100 złotych, ale nękany nadal poddał się i zawiadomił policję.
Do sytuacji, w którą przez swoją niefrasobliwość wplątał się mieszkaniec naszego regionu doszło na jednym z popularnych portali społecznościowych. Mężczyzna poznał w sieci atrakcyjną kobietę, która po wymianie komplementów poprosiła go o wysłanie intymnych zdjęć i nagrań wideo. Prośbę spełnił i od razu gorzko tego pożałował.
Krótko po tym kobieta zaczęła go szantażować żądając od niego pieniędzy w wysokości 17500 złotych. Mężczyzna wykonał na wskazane przez kobietę konto 5 przelewów na łączną kwotę 2100 złotych, zanim zgłosił się do komendy.
- informuje komisarz Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.
Sextortion to forma szantażu, w której sprawca grozi publikacją lub udostępnieniem intymnych zdjęć lub nagrań wideo ofiary, jeśli ta nie spełni jego żądań. Zazwyczaj żądania te dotyczą pieniędzy, ale mogą obejmować również inne formy, takie jak wykonywanie określonych czynności seksualnych lub podporządkowanie się sprawcy.
Sextortion może dotknąć każdego, niezależnie od płci, wieku czy statusu społecznego. Ofiary to najczęściej młode osoby, które są bardziej podatne na manipulację i szantaż.
Sprawcy sextortionu często wykorzystują internet i media społecznościowe do nawiązywania kontaktu z ofiarami. Mogą podszywać się pod osoby, które ofiara zna i ufa, lub oferować jej pomoc lub wsparcie.
Aby uchronić się przed sextortionem, należy przestrzegać następujących zasad:
- Bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi w sieci. Nie wysyłaj nikomu intymnych zdjęć lub nagrań wideo, nawet jeśli wydaje ci się, że znasz i ufasz tej osobie.
- Uważaj na linki i załączniki, które otrzymujesz od nieznajomych. Mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które może umożliwić sprawcy dostęp do twojego komputera lub urządzenia mobilnego.
- Uaktualniaj oprogramowanie na swoich urządzeniach. Aktualizacje często zawierają poprawki zabezpieczeń, które mogą pomóc uchronić cię przed atakami hakerów.
Jeśli padłeś ofiarą sextortionu, możesz zrobić następujące rzeczy:
- Nie daj się zastraszyć sprawcą. Pamiętaj, że to on popełnia przestępstwo, a nie ty.
- Nie płać sprawcy. Płacenie okupu nie gwarantuje, że sprawca nie upubliczni twoich zdjęć lub nagrań.
- Zgłoś się na policję. Policja może pomóc ci w śledztwie i ochronie twojej tożsamości.
- Skontaktuj się z organizacją, która zajmuje się pomocą ofiarom przemocy seksualnej. Organizacja ta może udzielić ci wsparcia psychologicznego i prawnego.