eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Międzyszkolny konkurs wiedzy o Danucie Siedzikównie „Ince” [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5509
W Gimnazjum nr 1 im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Ostrołęce odbył się dziś etap międzyszkolny konkursu wiedzy o życiu i działalności słynnej sanitariuszki z oddziału rotmistrza Łupaszki, foW Gimnazjum nr 1 im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Ostrołęce odbył się dziś etap międzyszkolny konkursu wiedzy o życiu i działalności słynnej sanitariuszki z oddziału rotmistrza Łupaszki, fo
REKLAMA

W Gimnazjum nr 2 im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Ostrołęce odbył się dziś etap międzyszkolny konkursu wiedzy o życiu i działalności słynnej sanitariuszki z oddziału majora Łupaszki. W zmaganiach udział wzięło łącznie niemal 50 uczniów z ostrołęckich szkół.

Tegoroczna, piąta edycja konkursu wiedzy o życiu, śmierci i niepodległościowej działalności dzielnej sanitariuszki „Inki”, była rekordowa pod względem ilości uczestników. Do testu przystąpiło 46 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z terenu Ostrołęki. Konkurs organizowany jest przez nauczycielki Gimnazjum nr 2 – Elżbietę Mironczuk i Danutę Tkaczyk i odbywa się pod patronatem prezydenta, Janusza Kotowskiego.

- Uczestniczący w konkursie uczniowie mają za zadanie wypełnić test wiedzy o życiu i okolicznościach śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”, o oddziale majora Łupaszki, w którym służyła jako sanitariuszka, czasów w których żyła, o Żołnierzach Wyklętych i walkach niepodległościowych – powiedziała nam Elżbieta Mironczuk, organizator konkursu.

Wśród zagadnień, z jakimi zmierzyć się musieli uczestnicy konkursu znalazły się m.in. pytania o imiona, nazwiska i pseudonimy innych sanitariuszek z oddziału Łupaszki czy o zadania wykonywane przez żołnierzy walczących u boku majora. Były także zadania polegające na dopasowaniu nazwisk do pseudonimów, którymi posługiwali się Żołnierze Wyklęci.

- Ten konkurs jest ciekawy pod tym względem, że daje nam możliwość poznania prawdy o czasach, która przez wiele lat była zatajana. Dowiadujemy się, że Żołnierze Wyklęci, w tym także „Inka” byli wielkimi bohaterami walczącymi o polską wolność i niepodległość – powiedziała nam jedna z uczestniczek.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbywa się podczas obchodzonych w szkole uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanych zwyczajowo już 1 marca.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×