eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka i powiat: Najważniejsze wydarzenia roku 2010 (2xWIDEO)

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Rok 2010 za nami. Pamiętacie, które wydarzenia najbardziej przykuły w nim Waszą uwagę? Przygotowaliśmy przegląd tych, naszym zdaniem, najważniejszych.

Styczeń 2010 upłynął tanecznym krokiem. Maturzyści bawili się na studniówkach, a ostrołęczanie korzystali z karnawału.

W styczniu tradycyjnie zagrała także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Setki wolontariuszy w całym mieście zbierało pieniądze dla dzieci podczas XVIII Finału. Ostateczny wynik zbiórki w Ostrołęce to: 57.580,81zł.

W tym samym miesiącu doszło do zdarzenia, które postawiło na nogi wszystkie służby w mieście. Rano, 13 stycznia, oficer dyżurny odebrał zawiadomienie o znalezieniu podejrzanej paczki w budynku Sanepidu. Z budynku ewakuowano wszystkich pracowników. Całe zamieszanie z, jak się na szczęście okazało, fałszywym ładunkiem wybuchowym, spowodował 18-letni ostrołęczanin, dobrze znany policji z innych „wybryków”.

Luty to przede wszystkim uroczystość, na którą Ostrołęka czekała od ćwierć wieku - z wielką pompą otwarto wreszcie nowy szpitala. Na spotkanie zaproszono prawie 300 osób, w tym ministra Adama Fronczaka, marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika oraz Jacka Kozłowskiego, wojewodę mazowieckiego. Nie przybyła natomiast zapowiadana minister Ewa Kopacz.

Podczas uroczystości nastąpiło oficjalne nadanie i przekazanie sztandaru szpitala, który poświęcił biskup Stanisław Stefanek.

W marcu odbył się koncert, który zgromadził tłumy ostrołęczan. Wszyscy bawili się doskonale podczas wspólnego występu Andrzeja Piasecznego i Seweryna Krajewskiego.

W tym miesiącu także narzeczeni, zakochani i ich rodziny znalazły coś dla siebie. Hala sportowo- widowiskowa na jeden dzień zmieniła się w krainę Targów Ślubnych. Prezentacje sukni, koncerty zespołów weselnych, wystawy fotografów - to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na przybyłych gości.

10-lecie istnienia ostrołęckich gimnazjów było w marcu okazją do Gimnazjady - turnieju pod nazwą „Samorządowcy gimnazjalistom". Zawodnicy, czyli uczniowie wraz z dyrektorami, rywalizowali m.in. w kategoriach: wiedza ogólna, sport i plastyka. Po zaciętej walce i gorącym dopingu, turniej wygrało Gimnazjum nr 4.  

W marcu odwiedził nas także jeden z najbardziej popularnych kabaretów. Występ Neo-Nówki przyciągnął wielu ostrołęczan. Artyści rozbawili do łez publiczność, która szczelnie wypełniła halę im. A. Gołasia.

Kwiecień to miesiąc wyjątkowy, naznaczony wielką narodową tragedią. W sobotę 10 doszło katastrofy, która wstrząsnęła wszystkimi. W Smoleńsku zginął prezydent Lech Kaczyński z małżonką oraz 94 osoby - wśród nich całe dowództwo wojska, parlamentarzyści, przedstawiciele najważniejszych instytucji w kraju. Ostrołęcka młodzież uczciła ofiary katastrofy Marszem Pamięci. Patronatem nad nim objął prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski. W Marszu wzięli udział reprezentanci wszystkich szkół w mieście.  

W kwietniu odbyła się akcja Motoserce, czyli ogólnopolska zbiórka krwi dla dzieci. Pomysłodawcami i organizatorami tego wydarzenia byli motocykliści zrzeszeni w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. W Ostrołęce działa Klub Motocyklowy Perun, który postanowił przyłączyć się do akcji.

Kwiecień to także występ kabaret Ani Mru Mru (odbył się przed katastrofą w Smoleńsku). Tradycyjnie publiczność nie zawiodła i tłumnie przybyła na występ.

W maju studenci bawili się na Juwenaliach. Na jeden dzień słuchacze Zespołu Kolegiów Nauczycielskich przejęli klucze do bram miasta, a wieczorem szaleli przy dźwiękach Elektrycznych Gitar.  

Tradycyjnie w maju odbyły się również Dni Ostrołęki. Z tej okazji gościliśmy w mieście między innymi: zespół Afromental i Roberta Gawlińskiego.

Maj to także finałowy koncert "Talent 2010". Jury w składzie Katarzyna Winiarska, Mieczysław Szcześniak, Bogdan Piątkowski na "Talent 2010" wybrało Justynę Walczuk. Natomiast publiczność wskazała Annę Weronikę Zdrojewską. W finale wystąpiło 10 kandydatek, które przeszły wcześniejsze etapy.

Również w maju fani O.S.T.R wspólnie bawili się na wieczorze hip-hopowych w Karczmie Ostoja.
O.S.T.R w dniu koncertu miał urodziły, więc nie obyło się bez tortu i zaśpiewania przez publiczność „Sto lat”.

12 maja przy Pomniku Żydów Ostrołęckich odbyła się ceremonia pochówku szczątków odnalezionych podczas budowy ulicy Korczaka.

Również w maju nasza redakcja miała okazję gościć na II Spotkaniach Lotniczych „Jastrzębiec 2010”.
Zapierające dech w piersiach podniebne akrobacje grupy „Żelazny” były z pewnością jedną z największych atrakcji imprezy.

W czerwcu dzieci bawiły się na festynie zorganizowanym przez Grupę Energa. Niewątpliwą atrakcją imprezy był występ Ciotki Klotki i Pana Tika Taka.

Natomiast na festynie czterech osiedli bawiły się całe rodziny - gwiazdą wieczoru był Janusz Laskowski.

Po raz kolejny ostrołęcki zespół Empatic postarał się by sympatycy ciężkiego grania mieli czego posłuchać. W jeden z czerwcowych dni odbył się kolejny już festiwal dla fanów mocnego brzmienia OST Fest Festiwal.

Czerwiec to także tragiczny w skutkach wypadek drogowy. Motocyklista, 20-letni mieszkaniec Warszawy, zginął w Olszewie-Borkach. Prawdopodobnie kierowca jednośladu, wyjeżdżający z podporządkowanej ul. Broniewskiego na ulicę Warszawską, zderzył się z nadjeżdżającym samochodem osobowym. Motocyklista poniósł śmierć na miejscu.

Jedno z wydarzeń lipcowych na stałe zapisało się w kalendarzu ostrołęckiej policji. W roku 2010 obchody policyjnego święta połączono z nadaniem sztandaru KMP w Ostrołęce.

W lipcu fani ELDO mieli okazję bawić się na jego koncercie w Ostoi.

W tym słonecznym miesiącu również ostrołęckie osiedla bawiły się na swoich festynach.

W lipcu byliśmy także świadkami skoków z dachu samochodu przez płonące obręcze, jazdy na dwóch kołach i skoków na motocyklu. To wszystko zaprezentowali nam niemieccy kaskaderzy.

Sierpień to zarówno smak miodu jak i gorzki smak końca wakacji. Mieliśmy okazję być na Miodobraniu 2010. Myszyniec - niewielkie, liczące 3 tysiące mieszkańców miasteczko od wieków słynie z produkcji znanych w całej Polsce miodów.

W sierpniu ostrołęczanie godnie pożegnali lato i kończące się wakacje na festynie „Pożegnanie Wakacji”. Podczas festynu rozstrzygnięto konkurs na Wakacyjną Miss Ostrołęki, organizowany przez nasz serwis. O tytuł tej najpiękniejszej walczyło 16 finalistek. Korona i tytuł trafiła do Ewy Mielnickiej!

W sierpniu w Ostrołęckim Centrum Kultury publiczność bawił kabaret Ciach. Każdy, kto oglądał choć jeden skecz w wykonaniu tej grupy wie, że śmiechu było, co nie miara! Kabaret zaprezentował program: Listy od widzów.  

Pierwszy dzień września to dla uczniów pierwszy szkolny dzwonek. W tym dniu byliśmy na rozpoczęciu roku szkolnego w ostrołęckich szkołach.

Miłośnicy mocnych rockowych dźwięków mieli we wrześniu możliwość uczestniczyć w II Ostrołęckim Przeglądzie Zespołów Rockowych. Rockołęka to przegląd zespołów rockowych, który po raz pierwszy odbył się 5 września 2009 r. w Ostrołęce.  Zwycięzcą II edycji został Moron. Na zakończenie przeglądu wystąpił zespół Róże Europy.

Uroczyste przecięcie wstęgi, poświęcenie obiektu i mecz towarzyski: Ludzie Prezydenta kontra Ferajna  Przewodniczącego, loteria fantowa, konkurs sportowy - to wszystko towarzyszyło uroczystości otwarcia boiska ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Witosa.

We wrześniu o katastrofie ekologicznej na Narwi pisały nie tylko regionalne media. A było o czym pisać, bowiem przez awarię w Stora Enso do Narwi wyciekło 5000 litrów oleju!

Wrzesień to, niestety, także dwa śmiertelne wypadki. W Obierwi, 38-letni mieszkaniec gm. Rzekuń zginął na miejscu. Kolejny śmiertelny wypadek wydarzył się w Cierpiętach (gm. Baranowo). Kierowca samochodu osobowego, mieszkaniec Baranowa, także zginął na miejscu.

W październiku został otwarty w Ostrołęce salon OPLA. W ofercie salonu znajdują się zarówno samochody osobowe jak i dostawcze oraz autoryzowany serwis.

22 października w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych jeden osadzony dokonał samookaleczenia i trzeba było przewieźć go do szpitala. Konwój służby więziennej, w którym jechał więzień, wpadł w pułapkę. Znajomi osadzonego sfingowali pożar samochodu osobowego, aby zatrzymać konwój. Padły strzały… Na szczęście były to tylko ćwiczenia. Ich celem było sprawdzenie współdziałania służby więziennej z policją oraz strażą pożarną.

Październik to także dwa doskonałe koncerty - Edyty Geppert i zespołu De Press.
Zespół zagrał utwory z najnowszej płyty "Myśmy rebelianci", a sam koncert koncert był dopełnieniem uroczystości związanych z nadaniem Gimnazjum nr 2 w Ostrołęce imienia Danuty Siedzikówny „Inki”.

W październiku odbył się również  spektakl pt. "Goło i wesoło". Genialna obsada, dobry pomysł, świetne żarty i teksty oraz dopełniająca wszystko muzyka sprawiły, że ostrołęcka publiczność bawiła się doskonale.

W listopadzie nasze miasto od lat nawiedza OSPA i wciąż zaraża. Tym bardziej, że były to już XXVI Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Kabaretową OSPA. Laureatami OSPY zostali: Magda Gumulec oraz kabaret “Róbmy Swoje” .

Ubiegłoroczny listopad to jednak przede wszystkim wybory samorządowe. Dotychczasowy prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski z PiS wygrał ponownie, nie dając swoim przeciwnikom najmniejszych szans. W pierwszej turze uzyskał 52,47 proc. głosów.

Także w listopadzie park miejski został wzbogacony o niesamowitą atrakcję dla dzieci. Powstały tam huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele i konstrukcje wspinaczkowe. Całkowicie zmodernizowany plac zabaw był inwestycją wartą blisko 570 tysięcy złotych.
              
Pod koniec listopada ruszyła produkcja w nowo wybudowanym zakładzie Gipsel. W zakładzie znalazło pracę 30 osób z Ostrołęki. W planach jest rozbudowa zakładu i przyjęcie kolejnych pracowników z naszego miasta i okolic.

W listopadzie doszło również do dość niezwykłego zdarzenia. Kierowca... wleciał samochodem na rondo. Dosłownie! Osobowe bmw zakończyło jazdę na samym szczycie ronda. Auto wpadło na kopiec usypany na środku skrzyżowania, pokonując krawężnik oraz krzewy. Kierowca odmówił badania alkomatem.

W listopadzie swój wizerunek zmienił plac przed Kupcem. Stylowe ławeczki i oświetlenie nadały temu miejscu klimat.

Listopad to znowu tragiczne wypadki na drogach.

4. listopada doszło do wypadku na drodze krajowej nr 53, w Szwendrowym Moście (gm. Lelis). W zdarzeniu brały udział trzy samochody - dwa osobowe i ciężarówka. Na miejscu zginęły dwie osoby 32-letnia kobieta i 35-letni mężczyzna, obydwoje mieszkali w Chudku (gm. Kadzidło). Kolejne trzy osoby - małżeństwo z czteromiesięcznym dzieckiem (również mieszkańcy Chudka) - zostały odwiezione do szpitala. 21-letni kierowca ciężarówki, mieszkaniec powiatu nowosądeckiego, nie doznał żadnych obrażeń.

W grudniu odbyła się pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miasta. W jej trakcie radni wybrali przewodniczącego i wiceprzewodniczącego.  Przewodniczącym został - ponownie - Dariusz Maciak (PiS), a wiceprzewodniczącym Wiesław Szczubełek (TPO).

W grudniu już po raz drugi w Ostrołęce odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności. Ponad 400 wolontariuszy w 24 sklepach przez 3 dni zbierało produkty spożywcze dla najuboższych rodzin z Ostrołęki i powiatu. W sumie zebrano prawie 8 ton żywności, która trafiła na świąteczne stoły najuboższych mieszkańców Ostrołęki. Akcję na terenie Ostrołęki koordynowało Stowarzyszenie Mazowieckie Inicjatywy Społeczne.

Także w grudniu w hali im. Arkadiusza Gołasia odbyła się II Gala MMA i K1. Ponad 1,5 tysiąca osób obejrzało aż 11 walk zawodników reprezentujących różne style walki.

Końcówka roku to także sukces Waldemara Nola. Ostrołęczanin wrócił z mistrzostw świata juniorów i weteranów w kulturystyce w Turcji z brązowym medalem.

Ostatnie dni roku to także przełom dla ostrołęckiej policji, bowiem pierwsze maszyny wjechały na plac budowy nowej Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Zapraszamy do obejrzenia przeglądu wydarzeń w wersji wideo:


Materiał filmowy 1 :
Materiał filmowy 2 :
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×