Od 1 stycznia 2021 roku wojewoda mazowiecki odpowiada za funkcjonowanie dyspozytorni medycznych, w Warszawie, Radomiu i Siedlcach. - Zmiana odbyła się płynnie, bez zakłóceń. Obsada dyspozytorów z odpowiednimi kwalifikacjami jest zapewniana - poinformowały służby prasowe wojewody.
Jak informuje strona wojewody, wszystkie dyspozytornie na Mazowszu obsługują średnio 2 592 zgłoszeń dziennie. Od 1 stycznia br. odebrały łącznie 16 464 połączeń alarmowych (stan na 7 stycznia z godziny 16:00).
Tak jak wielokrotnie podkreślałem potwierdziło się, że nic się nie zmienia z punktu widzenia osoby dzwoniącej na pogotowie ratunkowe i potrzebującej nagłej pomocy. Zmiany przyczynią się natomiast do lepszej koordynacji systemu jako całości - do jeszcze sprawniejszego działania i podwyższenia poziomu bezpieczeństwa obywateli. Zintegrowanie działań ratownictwa medycznego ma ogromne znaczenie np. w przypadku interwencji w masowych zdarzeniach medycznych. Wielokrotnie zwracają na to uwagę ratownicy medyczni, dla których istotna jest koordynacja akcji ratowniczych. Jeszcze raz podkreślam też, że w obecnym systemie nie ma znaczenia lokalizacja osoby, która kieruje zespołem ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Jest to możliwe dzięki jednolitemu dla całej Polski systemowi informatycznemu
– wyjaśnia wojewoda Konstanty Radziwiłł.
Jak czytamy w komunikacie, obecne zmiany są kontynuacją procesu rozpoczętego przed wieloma laty. Proces zmniejszenia liczby dyspozytorni w województwie mazowieckim rozpoczął się w 2011 roku, kiedy z 43 rejonów pozostało - 29, w 2012 r. pozostało – 6, a w 2017 r. zmniejszono liczbę dyspozytorni do 5. Tak więc zmiana jakościowa dotycząca funkcjonowania dyspozytorni rozpoczęła się już prawie 10 lat temu.
Warto podkreślić, że w ciągu ostatnich lat w województwie mazowieckim liczba Zespołów Ratownictwa Medycznego wzrosła ze 187 do 200
- czytamy.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia nie funkcjonuje dyspozytornia karetek w Ostrołęce. Karetki stacjonują w Ostrołęce, ale do pacjentów wysyła je dyspozytor z Siedlec.