eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: 2,5 mln zł na rozwój Centrum Integracji Społecznej! [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 608
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Spółdzielnia Socjalna SPA (Samodzielność-Praca-Aktywność) prowadząca Centrum Integracji Społecznej w Ostrołęce ponad dwukrotnie zwiększy bazę ofert pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Będzie to możliwe dzięki wsparciu od samorządu Mazowsza wynoszącemu aż 2,5 miliona złotych.

W piątek, 5 kwietnia 2024 r.odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia na dofinansowanie w wysokości 2,5 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego na poszerzenie działalności Centrum Integracji Społecznej. Dzięki temu dofinansowaniu CIS zwiększy zatrudnienie z 30 do 70 osób.

Środki pochodzące z dofinansowania pozwolą nam na zakup nowych urządzeń i maszyn, co z kolei przełoży się na zwiększenie dochodów CIS i liczbę osób zatrudnionych w centrum do 70, czyli ponad dwa razy więcej niż obecnie. To też otwiera nam nowe możliwości na pozyskiwanie dodatkowych środków i działanie na szerszą skalę.

- powiedział Marek Olszewski, prezes Spółdzielni Socjalnej Samodzielność Praca Aktywność.

W uroczystym podpisaniu porozumienia wzięli udział m.in.: Elżbieta Lanc – członek zarządu województwa mazowieckiego, Marek Olszewski – prezes Spółdzielni socjalnej „Samodzielność, Praca, Aktywność", Mariusz Popielarz – dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego w Ostrołęce, Elżbieta Bogucka – zastępca dyrektora ds. społecznych w Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej.

Centrum Integracji Społecznej w Ostrołęce to przede wszystkim ludzie. Cztery lata, sprawdzone cztery lata to pewność, że te kolejne środki, które przekazujemy będą służyły przede wszystkim temu, co robicie najlepiej. Pomagacie ludziom, którzy naprawdę tego potrzebują. Te dwa i pół miliona złotych, które dokładamy w ramach tej wcześniejszej umowy da szansę na to, będzie już nie tylko 30 osób zatrudnione ale aż 70.

- powiedziała podczas uroczystego podpisania umowy Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Centrum Integracji Społecznej działa od czterech lat i oferuje szereg usług na otwartym rynku, m.in. w zakresie: usług remontowo-budowlanych i brukarskich, gospodarczo-ogrodniczych, porządkowych i opiekuńczych, florystyczno-rękodzielniczych oraz technik biurowych, krawiecko-szwalniczych oraz poligraficzno-reklamowych. CIS funkcjonuje w gruntownie odnowionym budynku po dawnych magazynach obrony cywilnej przy ulicy Kołobrzeskiej.

Kilkanaście lat temu, ponad podziałami, ponad różnymi kalkulacjami zeszło się kilka osób, które reprezentowały różne środowiska i wszyscy uznali, że trzeba zrobić tak, żeby ten obiekt został odnowiony. (...) Udało się tutaj zrealizować naprawdę dużo bardzo dobrych rzeczy, jest perspektywa na kolejne projekty i myślę, że ten obiekt udowadnia, że osoby niepełnosprawne, jeśli się je odpowiednio wspomoże potrafią zorganizować swój świat i dawać świadectwo tego, że radzą sobie w życiu.

- powiedział Mariusz Mierzejewski, miejski radny i jeden z inicjatorów utworzenia w Ostrołęce

Centrum Integracji Społecznej (CIS) to placówka, której celem jest reintegracja zawodowa i społeczna osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem. Działa ona na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym z dnia 13 czerwca 2003 r.

Do głównych zadań CIS należy:

  • Aktywizacja zawodowa: CIS oferuje uczestnikom różnego rodzaju szkolenia i kursy zawodowe, które pomagają im zdobyć nowe umiejętności i kwalifikacje potrzebne na rynku pracy.
  • Pomoc w znalezieniu pracy: CIS pomaga uczestnikom w znalezieniu odpowiedniego miejsca pracy, a także w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Wsparcie psychologiczne i socjalne: CIS oferuje uczestnikom wsparcie psychologiczne i socjalne, które pomaga im rozwiązać problemy osobiste i rodzinne, a także poradzić sobie z trudnościami życia codziennego.
  • Integracja społeczna: CIS organizuje różnego rodzaju zajęcia i warsztaty, które pomagają uczestnikom w integracji ze społecznością lokalną.

Osoby, które mogą skorzystać z pomocy CIS, to między innymi:

  • Osoby długotrwale bezrobotne
  • Bezdomni
  • Osoby niepełnosprawne
  • Uzależnione od alkoholu i narkotyków
  • Chore psychicznie
  • Zwalniane z zakładów karnych
  • Uchodźcy

Centrum Integracji Społecznej, powołane do życia przez Spółdzielnię Socjalną SPA to pierwsza tego typu instytucja w regionie.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×