eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęczanie za budżetem obywatelskim

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Ostrołęce. W konsultacjach wzięło udział łącznie 1241 mieszkańców.

Mieszkańcy mieli do dyspozycji dwa sposoby opowiedzenia się za lub przeciw propozycji wprowadzenia budżetu obywatelskiego. Mogli uczynić to za pomocą kart do głosowania lub przez oddanie głosu na specjalnie stworzonej stronie internetowej.  Łącznie za wprowadzaniem tej formy partycypacji społecznej w miejskich finansach opowiedziało się 1100 mieszkańców, przeciwnych było 141.  

Głosy oddano w następujący sposób:
1)Kartami do głosowania – 577, z tego 512 było „za”, a 65 „przeciw”
2)Poprzez portal internetowy – 664 głosy, z tego 588 „za”, 76 „przeciw”

W ratuszu odbył się także panel obywatelski, do udziału w którym zaproszono organizacje pozarządowe.  W trakcie spotkania szukano między innymi odpowiedzi na trzy zasadnicze pytania.
1)Czy budżet obywatelski powinien być utworzony od razu i wskazane w budżecie projekty powinny poddać pod głosowanie celem ustalenia ich hierarchii?
2)Czy budżet obywatelski powinien być określony poprzez wskazanie obszarów priorytetowych (obszary tematyczne priorytetowe) i dopiero w ramach wskazanego obszaru powinny być wybierane projekty?
3)Czy budżet obywatelski powinien być określony poprzez wskazanie obszarów priorytetowych (obszary tematyczne priorytetowe) i dopiero w ramach wskazanego obszaru powinny być zgłaszane projekty?

Większość uczestników panelu obywatelskiego opowiedziała się za tym, aby nastąpiło określenie puli środków finansowych przeznaczonych na budżet obywatelski i do tego budżetu „dopasowane” projekty, które będą finansowane w ramach budżetu obywatelskiego. Taki model zdaniem uczestników panelu zwiększy zainteresowanie mieszkańców wypowiadaniem się w sprawie budżetu obywatelskiego. Wskazywano na doświadczenie Łomży, w której budżet obywatelski zaczynano od stosunkowo niewielkiej kwoty zwiększając ją w kolejnych latach.

Generalnie podczas panelu obywatelskiego przedstawiciele organizacji pozarządowych pozytywnie ocenili prowadzone konsultacje społeczne i podzielili zdanie, iż wprowadzenie innowacji w formie budżetu obywatelskiego powinno się odbyć stopniowo, tak aby jak najszerzej włączyć mieszkańców i organizacje pozarządowe.

Konsultacje odbyły się w ramach projektu „Lokalne koalicje na rzecz konsultacji społecznych” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło: Urząd Miasta Ostrołęki
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×