Zgodnie z wydanymi decyzjami Ministra Zdrowia i Wojewody Mazowieckiego obecnie w województwie mazowieckim funkcjonuje 8 szpitali tymczasowych, które są kluczowym elementem zabezpieczenia medycznego na potrzeby leczenia pacjentów z Covid-19.
Obecnie od kliku tygodni odnotowywane są spadki liczby osób hospitalizowanychz powodu Covid-19 w szpitalach na Mazowszu, jednak zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia został przygotowany plan powiększenia bazy łóżkowej – w związku ze spodziewaną V falą zachorowań.
Przyjęta strategia zakłada, że Szpitale tymczasowe pełnią kluczową rolę w leczeniu pacjentów z Covid-19. Zgodnie z założeniami do placówek tymczasowych w pierwszej kolejności powinni trafiać pacjenci, którzy nie są obciążeni innymi schorzeniami niż Covid-19. Aktualnie żadna placówka tymczasowa nie ma pełnego obłożenia chorymi. Jednocześnie informujemy, że moduły szpitali tymczasowych są uruchamiane w zależności od sytuacji epidemiologicznej. Należy też podkreślić, że placówki tymczasowe nie zastąpią całkowicie pozostałych szpitali, ale mają je odciążać tak, aby w regularnych placówkach wyznaczać jak najmniej łóżek „covidowych”.
W ostatnich dniach odbyła się wideokonferencja Wojewody Mazowieckiego z dyrektorami szpitali tymczasowych oraz wszystkich szpitali w województwie mazowieckim, aby omówić bieżącą sytuację i przygotować się na spodziewaną kolejną falę zachorowań. Wojewoda poprosił kierujących szpitalami tymczasowymi, aby byli gotowi do wykorzystania ich bazy w pełnym potencjale – w przypadku zwiększania się liczby osób hospitalizowanych.
Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w szpitalach tymczasowych przygotowanych jest obecnie 946 łóżek dla pacjentów z Covid-19 (stan na 12 stycznia br. na godz. 09:00), w tym 122 miejsca respiratorowe, z czego:
w Warszawie:
- Szpital tymczasowy w obiekcie Szpitala Południowego – obecnie przygotowanych ma 300 łóżek, w tym 50 respiratorowych, z czego zajętych jest 165 łóżek.
- Szpital modułowy WIM – obecnie przygotowanych ma 60 łóżek, w tym 12 respiratorowych, z czego zajęte są 52 łóżka,
- Szpital tymczasowy WIM przy Okęciu – obecnie przygotowane ma 84 łóżka, w tym 10 respiratorowych, z czego zajętych jest 41 łóżek,
- Szpital tymczasowy MSWiA na Stadionie Narodowym - obecnie przygotowane ma 150 łóżek, w tym 10 respiratorowych, z czego zajętych jest 95 łóżek,
W Radomiu:
- Szpital tymczasowy – obecnie przygotowanych ma 100 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19, z czego zajętych jest 57 łóżek.
W Siedlcach:
- Szpital tymczasowy – obecnie przygotowanych ma 100 łóżek, w tym 12 miejsc respiratorowych, z czego zajęte są 44 łóżek,
W Ostrołęce:
- Szpital tymczasowy – obecnie przygotowanych ma 88 łóżek dla pacjentów z Covid-19, z czego zajętych jest 41 łóżek.
W Płocku:
- Szpital tymczasowy – obecnie przygotowane ma 64 łóżka, w tym 8 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 51 łóżek.
W związku z zaobserwowaną w ostatnich tygodniach spadającą liczbą hospitalizacji - zostały wydane decyzje zmniejszające bazę łóżkową w szpitalach miejskich, tak aby wolne miejsca służyły pacjentom z innymi schorzeniami. Obecnie przygotowanych jest 3 597 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 375 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 1 888 łóżek, w tym 218 miejsc respiratorowych. W Warszawie wyznaczonych jest 1 528 łóżek, z czego 860 jest zajętych (stan na 12 stycznia br. na godz. 09:00).
Jednocześnie Mazowiecki Urząd Wojewódzki jest w gotowości do wydania decyzji zwiększających liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. Należy pamiętać, że decyzje muszą być wydawane z uwzględnieniem również pacjentów z innymi schorzeniami – tak, aby zapewnić ciągłość opieki zdrowotnej.
W związku z przewidywanym nadejściem tzw. piątej fali i prognozami, liczba łóżek dla pacjentów z Covid–19 zapotrzebowanie może zwiększyć się do ok. 6 tys. Baza łóżkowa na poziomie ok 6 tys. była przygotowana wiosną 2021 r. – kiedy odnotowano największy dotychczas poziom zajętości łóżek z powodu Covid-19. Tak więc Mazowiecki Urząd Wojewódzki jest przygotowany, aby wydawać decyzje na taką skalę.