W sobotę, 19 czerwca oficjalnie otwarte zostało pierwsze w naszym regionie Centrum Integracji Społecznej „Samodzielność, Praca, Aktywność”. To miejsce, które dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym stanowić będzie punkt zwrotny w powrocie na otwarty rynek pracy i samodzielnego funkcjonowania.
CIS „SPA” powstało w budynkach po magazynach obrony cywilnej funkcjonujących kilkadziesiąt lat temu przy ulicy Kołobrzeskiej.
Historia tworzenia centrum zaczęła się w 2013 roku, kiedy to powołano do życia Spółdzielnię Socjalną „Samodzielność, Praca, Aktywność”. W 2014 roku otrzymaliśmy od wojewody mazowieckiego za pośrednictwem władz Ostrołęki prawo do użytkowania budynku, w którym przed laty funkcjonował magazyn obrony narodowej. Kolejne lata to trudne i kosztowne prace przy remoncie zdewastowanego obiektu. W 2019 roku prace nabrały tempa dzięki staraniom grupy osób zaangażowanych w projekt, wśród których nieocenioną rolę odegrał m.in. Mariusz Mierzejewski. Wsparcie instytucji samorządowych, marszałka województwa mazowieckiego, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych a także samorządu miasta Ostrołęki pozwoliło na zakup niezbędnego sprzętu do pracowni i pierwsze miesiące funkcjonowania centrum.
- mówił Marek Olszewski, kierownik CIS-SPA.
Za sukcesem przy tworzeniu CIS w obecnej formie stoi właśnie m.in. Marek Olszewski, (w chwili, gdy ruszały prace przy tworzeniu centrum pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta miasta do spraw osób niepełnosprawnych), Justyna Orzoł - prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i członkowie stowarzyszenia Mazowieckie Inicjatywy Społeczne (Mariusz Mierzejewski, Jacek Łuba, Jakub Frydryk, Krzysztof Wojdyna, Daniel Prus).
Niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników w tym wszystkim jest upór i determinacja Marka Olszewskiego i to, że przez tyle lat starał się walczyć z trudną rzeczywistością i trudnymi sprawami, które musiał pokonać po to, żeby pozyskać środki i wyremontować ten obiekt. Nie chodzi tu o sam budynek i o to, że udało się zrewitalizować to miejsce, ale o szacunek ludzi, o to, że osoby, które być może nie miałby okazji znalezienia pracy i odzyskania sensu życia, mogą się w tym miejscu realizować.
- powiedział Mariusz Mierzejewski.
Wsparcie jakie CIS otrzymało z samorządu miasta sprawiło, że obecnie z pomocy centrum korzysta 30 osób. Chęć wspierania placówki w dalszej działalności i rozwoju zadeklarowała obecna na uroczystym otwarciu delegacja samorządu Mazowsza – Mariusz Popielarz, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ostrołęce oraz Mirosław Augustyniak, radny sejmiku województwa mazowieckiego.
Przedsięwzięcie jest przykładem doskonałej współpracy samorządów różnego szczebla, instytucji centralnych, organizacji pozarządowych i różnego rodzaju środowisk. To efekt wysiłku wielu osób pokazujący, że współpraca popłaca.
- mówił Mariusz Popielarz.
W centrum funkcjonuje pięć pracowni: pracownia krawiecka, poligrafii i reklamy, rękodzieła i technik biurowych, budowlana i ogrodniczo-sprzątająca. Projekt zakłada wsparcie psychologiczne uczestników, opiekę doradcy zawodowego, który wspólnie z psychologiem i pracownikiem socjalnym opracowują indywidualną ścieżkę aktywizacji zawodowej na otwartym rynku pracy. Każdy z uczestników zaczyna udział w projekcie od miesięcznego okresu próbnego, podczas którego otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 50% kwoty zasiłku dla osoby bezrobotnej. Po okresie próbnym wynagrodzenie z tytułu udziału w projekcie wynosi 100% zasiłku. Maksymalny czas korzystania ze wsparcia CIS wynosi 8 miesięcy. Po tym okresie doradca zawodowy z CIS poszukuje dla każdego z uczestników miejsca pracy lub stażu na otwartym rynku zatrudnienia.