Nieprawomocnym wyrokiem zakończył się proces Michała L. - przedsiębiorcy oskarżanego o zgwałcenie małoletniej dziewczynki. Sąd Okręgowy w Ostrołęce wymierzył mu karę 5 lat i 6 miesięcy więzienia. Oskarżony dotychczas odsiedział niewiele ponad rok w areszcie.
Do zdarzenia doszło w nocy z 26 na 27 lutego 2022 r. w jednej z miejscowości powiatu ostrołęckiego. Z ustaleń śledczych wynika, że miało dojść do zgwałcenia dziewczynki, która w momencie tego czynu nie miała ukończone 15 lat. 28 lutego ubiegłego roku wieczorem zatrzymany został Michał L., ostrołęcki przedsiębiorca, który w przeszłości był prezesem zarządu dużej spółki zajmującej się produkcją pomidorów. Firma już nie funkcjonuje, a jej dawny prezes ma poważne kłopoty.
Od 19 marca 2022 r. do 4 kwietnia 2023 r., czyli prawie trzynaście miesięcy, 38-letni obecnie Michał L. pozostawał tymczasowo aresztowany. W kwietniu br. został z aresztu zwolniony, są wobec niego stosowane wolnościowe środki zapobiegawcze. Proces w sprawie zgwałcenia małoletniej prowadzony był w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce - pierwsza rozprawa odbyła się 6 lutego 2023 r., a po siedmiu rozprawach sąd wydał wyrok.
Wyrokiem z dnia 28 czerwca 2023 r. Michał L. został uznany za winnego tego, że dopuścił się zgwałcenia małoletniej poniżej 15. roku życia, dokonując czynu siłą i przy użyciu przemocy, czyli za czyn z art. z art. 197 § 3 pkt 2 k.k.
Art. 197 Kodeksu karnego [ZGWAŁCENIE]
§ 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 2. Jeżeli sprawca, w sposób określony w § 1, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia:
1. wspólnie z inną osobą,
2. wobec małoletniego poniżej lat 15,
3. wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry
podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
§ 4. Jeśli sprawca czynu określonego w § 1-3 działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5.
Sąd wymierzył oskarżonemu karę 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Oskarżony nie może też kontaktować się z małoletnią i zbliżać się do niej na odległość mniejszą niż 50 metrów przez okres pięciu lat. Do tego dostał pięcioletni zakaz zajmowania stanowisk, wykonywania zawodów i działalności związanych z wychowaniem, edukacją i opieką nad małoletnimi.
Na rzecz poszkodowanej sąd zasądził od oskarżonego 20 tys. zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, a jej rodzicom Michał L. będzie musiał wypłacić po 6 tys. zł tytułem zwrotu poniesionych wydatków. Do tego zapłaci też koszty sądowe.
Wyrok jest nieprawomocny, przysługuje od niego odwołanie do sądu drugiej instancji - w tym przypadku do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.
Ze względu na dobro małoletniej nie podajemy jej danych, wieku, ani szczegółowego opisu czynu, jaki sąd zawarł w wyroku z 28.06.2023 r. Nie będzie też możliwości komentowania tego artykułu na stronie i w mediach społecznościowych.