eOstroleka.pl
Ostrołęka, KIEDYŚ TO BYŁO

Ostrołęcki akcent na brazylijskiej ziemi

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Dwadzieścia lat temu kilkoro ostrołęckich samorządowców odbyło wizytę do Brazylii - był to niezwykły czas spotkań z tamtejszą Polonią. Nie brakowało wzruszających momentów.

W lutym 2001 roku do Brazylii na zaproszenie Związku Kultury Polsko-Brazylijskiej poleciało czworo ostrołęckich radnych (Teresa Grzyb, Irena Nosek, Mieczysław Mierzejewski i Paweł Szczęsny). Wizyta trwała dwa tygodnie. Poniżej relacja jednego z uczestników tego wydarzenia - ukazała się przed laty w "Wiadomościach Ostrołęckich".


Mieszkańcy Terra Do Lusindo długo oczekiwali na nas, ponieważ przybyliśmy do nich ze znacznym opóźnieniem. Tym większa była radość jak przyjechaliśmy. Byli przekonani, że przyjedziemy i nie zawiedziemy. Przed kościołem odbyło się niezwykle czułe i serdeczne powitanie. Przed Mszą św. poproszono nas, abyśmy podczas nabożeństwa śpiewali pieśni i to te, najbardziej znane i tradycyjne. Ucieszyliśmy się z tej propozycji, gdyż według mojej oceny, stanowiliśmy grupę osób dobrze śpiewających. Przed Mszą św. zaśpiewaliśmy – „Kiedy ranne”, próba wypadła znakomicie, na wejście „Pod Twoją obronę”, ofiarowanie „Jeden chleb” i zakończenie „Boże coś Polskę”.

Wypełniony kościółek przez polską Polonię i nas zapewne dawno nie rozbrzmiewał, tak gromkim wspólnym śpiewem.

Mszę św. celebrował i homilię wygłosił ks. Janusz Tyszka. To była niezwykła Msza św., z daleka od kraju, wśród lasów puszczy brazylijskiej, w niewielkim kościółku, gdzieś tam „na końcu świata”, ale za to wśród swoich, serdecznych nam wnuków i prawnuków polskich emigrantów. Wzruszeniom podczas Mszy św. nie było końca. Kiedy podczas rozdawanej komunii zaintonowałem – „Lulajże Jezuniu”, głos mi się załamał. Siedząca obok mnie Pani radna Irena Nosek pociągnęła dalej swoim pięknym mocnym altem, naszą przepiękną kolędę, a za nią cały kościół. Kolęda ta u nas w Polsce śpiewana jest zimą w okresie Bożego Narodzenia, a tu płynęła ta słodka melodia w niesamowitym upale. Przez otwarte drzwi i uchylone okna ulatywała na zewnątrz, a niesiona podmuchem lekkiego wiatru rozpływała się po najbliższej okolicy.

Przed zakończeniem Mszy świętej w imieniu całej grupy podziękowałem wszystkim mieszkańcom za zaproszenie nas i serdeczne powitanie. Na ręce przedstawiciela tamtejszej polskiej społeczności przekazałem obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Mieszkańcy polskiej wioski przekazali dla naszej delegacji prezent niezwykły. Była nim figura Matki Bożej – NOSA SENIORA APARISIDA. Figura ma wysokość 55 cm. Jest wizerunkiem Matki Bożej, czczonej jako Patronki Brazylii, do której pielgrzymują wierni z całego kraju. Ten niezwykły prezent postanowiliśmy przekazać do najmłodszej parafii p.w. Matki Boskiej królowej Rodzin w Ostrołęce – Stacja.

Po Mszy św. zostaliśmy zaproszeni na wspólny z mieszkańcami poczęstunek. Ugoszczono nas pierogami, gołąbkami, świeżymi bułeczkami i mięsem opiekanym na rożnie. Prowadziliśmy wiele rozmów z naszymi rodakami oraz śpiewaliśmy dla nich nasze pieśni ludowe, i oni dla nas te, które jeszcze pamiętają.


Związków ostrołęcko-brazylijskich było na przestrzeni lat więcej. Przez jakiś czas miastem partnerskim Ostrołęki była Cafelandia, ale współpraca została już zakończona.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×