16 kwietnia odbyły się uroczystości pogrzebowe ś.p. Dobrosławy Ciborskiej, ps. „Sława”, „Barkas” – weteranki Powstania Warszawskiego. W uroczystościach udział wziął m.in. Antoni Macierewicz,
Ś.p. Dobrosława Ciborska „Sława” odeszła na wieczną wartę 14 kwietnia 2021 r. w wieku 100 lat. Urodziła się 16 listopada 1920 r. w Wieluniu w rodzinie ziemiańskiej Walentego Pstrągowskiego i Natalii z Mierzejewskich. Od 1939 r. żołnierz ZWZ – AK, Placówka Czerwin „Czary”, Ośrodek Wąsewo „Wronki”, Obwód Ostrów Mazowiecka „Opocznik”, Podokręg „Wschód”, Obszar Warszawski – łączniczka, instruktorka szkolenia sanitarnego. Od stycznia 1940 r. do czerwca 1943 r. nauczała na poziomie średnim w tajnym nauczaniu - kryptonim „Golesin”, które miało początek w jej domu rodzinnym w Czambrowinie, gmina Czerwin. Od 1942 r. mieszkała na stałe w Warszawie przy ul. Grójeckiej 41 i Chmielnej 27. Pracowała w Ośrodku Sztuki Ludowej przy ul. Barskiej.
Podczas Powstania Warszawskiego, jako sanitariuszka walczyła na Ochocie, okolice ulicy Grójeckiej. Brała udział w ataku na pocztę przy Placu Narutowicza. 9 sierpnia 1944 r. dostała się do niewoli, przeżyła gehennę w obozie przejściowym na tzw. Zieleniaku (róg ul. Grójeckiej i Opaczewskiej). Szczęśliwie uratowana z obozu w Pruszkowie. Do domu rodzinnego w Czambrowinie wróciła na stałe wraz z mężem Zygmuntem Mieczysławem Ciborskim w 1953 r. Od 2000 r. nosiła zaszczytny tytuł Przyjaciela Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czerwinie.
Pani Dobrosława Ciborska była osobą wielkiego serca i ducha, obdarzoną niesamowitą pamięcią, posiadającą szacunek do przeszłości, kochającą swoją Ojczyznę, ludzi i przyrodę. Kochała wędrówki górskie. Jej ulubionymi kwiatami były frezje. Była wielkim autorytetem w środowisku, a dla młodzieży szkolnej - wzorem patriotyzmu.
- wspomina Zbigniew Gołąbek.
Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent RP odznaczył ś.p „Sławę”: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Została również uhonorowana: Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką „Akcja Burza”, Odznaką Honorową Pamięci Krystyny Krahelskiej – Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, Medalem Pamiątkowym z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Uroczystości pogrzebowe zmarłej weteranki odbyły się w piątek, 16 kwietnia w Czerwinie. W ostatniej drodze towarzyszyła jej rodzina, delegacja władz gminy Czerwin, reprezentacja Wojska Polskiego oraz m.in. Antoni Macierewicz. Ś.p. Dobrosława Ciborska spoczęła na cmentarzu Parafialnym w Czerwinie. Pokój Jej duszy!
(zdjęcia i informacje, Zbigniew Gołąbek)