Rada Miasta Ostrołęki przyjęła dziś program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Ostrołęki w 2021 roku.
Za przyjęciem programu, który publikujemy poniżej, głosowało 20 radnych, nie było głosów przeciwnych ani wstrzymujących się.
Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Ostrołęki w 2021 roku:
Rozdział 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) urzędzie – należy przez to rozumieć Urząd Miasta Ostrołęki,
2) Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska – należy przez to rozumieć komórkę organizacyjną Urzędu Miasta Ostrołęki,
3) schronisku – należy przez to rozumieć Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „CANIS” w Kruszewie gm. Goworowo,
4) Straży Miejskiej Ostrołęki – należy przez to rozumieć komórkę organizacyjną Urzędu Miasta Ostrołęki,
5) Programie – należy przez to rozumieć Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Ostrołęki w 2021 roku,
6) Mieście – należy przez to rozumieć Miasto Ostrołęka.
§ 2.
Koordynatorem Programu jest Prezydent Miasta Ostrołęki.
Rozdział 2 CEL I ZADANIA PROGRAMU
§ 3.
1. Celem programu jest zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie Miasta oraz opieka nad zwierzętami bezdomnymi.
2. Zadania priorytetowe programu to:
1) elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt, w szczególności psów,
2) ograniczenie populacji bezdomnych zwierząt poprzez sterylizację i kastrację psów i kotów,
3) zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom z terenu Miasta Ostrołęki,
4) sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi, w tym ich dokarmianie,
5) poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt, 6) odławianie bezdomnych zwierząt,
7) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt,
8) wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich.
Rozdział 3 ELEKTRONICZNE ZNAKOWANIE (CZIPOWANIE) ZWIERZĄT
§ 4.
1. Elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt, w szczególności psów realizują:
1) schronisko,
2) zakład leczniczy - Gabinet weterynarii „AGA” Ostrołęka ul. Steyera 8 A.
2. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska sprawuje nadzór nad wprowadzaniem danych do bazy Safe - Animal przez schronisko oraz zakład leczniczy dla zwierząt, z którym Miasto podpisało umowę.
§ 5.
Miasto pokryje koszty elektronicznego znakowania zwierząt, w szczególności psów, których właściciele zamieszkują na terenie miasta, na poniższych zasadach:
1) podstawą pokrycia kosztów jest umowa zawarta z zakładem leczniczym dla zwierząt na dokonywanie usług elektronicznego znakowania psów (czipowanie);
2) właściciel zwierzęcia, w celu wykonania usługi czipowania, zgłasza się do zakładu leczniczego dla zwierząt, wypełnia formularz pn. „Wniosek” o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa na koszt Miasta Ostrołęki, a także wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych dla potrzeb wynikających z realizacji Programu. Właściciel psa jest zobowiązany do okazania aktualnego dowodu szczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie;
3) Miasto dokonuje zapłaty za wykonanie usługi bezpośrednio na konto zakładu leczniczego dla zwierząt, zgodnie z warunkami zawartej z nim umowy, na podstawie dokumentów: faktury lub rachunku wystawionych przez zakład leczniczy dla zwierząt oraz wniosku, o którym mowa w pkt. 2.
Rozdział 4 OGRANICZANIE POPULACJI BEZDOMNYCH ZWIERZĄT
§ 6.
Ograniczanie populacji bezdomnych zwierząt poprzez kastrację lub sterylizację zwierząt domowych, w szczególności kotów i psów realizują:
1) schronisko poprzez obligatoryjne przeprowadzanie zabiegów kastracji lub sterylizacji zwierząt przyjętych do schroniska, z wyjątkiem zwierząt u których istnieją przeciwwskazania do wykonywania tych zabiegów z uwagi na stan zdrowia i wiek. Zabiegi przeprowadza lekarz weterynarii;
2) Gabinet weterynarii „AGA” Ostrołęka ul. Steyera 8 A, z którym Miasto ma zawartą umowę w tym zakresie. Zwierzęta dostarczone są przez właścicieli i opiekunów, (karmicieli) zwierząt.
3) Miasto na własny koszt umożliwi bezpłatne usypianie „ślepych miotów” wolno żyjących kotów i bezdomnych psów. Usypianie ślepych miotów prowadzone jest przez Przychodnię Weterynaryjną „AGA” Ostrołęka ul. Steyera 8 a, z którym Miasto ma zawartą umowę w tym zakresie.
Rozdział 5 OPIEKA NAD ZWIERZĘTAMI
§ 7.
1. Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom realizowane jest poprzez odławianie zwierząt bezdomnych z terenu Miasta Ostrołęki przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie w zakresie odławiania oraz transportu zwierząt do schroniska oraz zapewnienie im w miejsca schronisku. Odławianie ma charakter stały.
2. W przypadkach ewentualnych zagrożeń dla życia i zdrowia mieszkańców odławianie bezdomnych zwierząt przeprowadzane jest niezwłocznie.
3. Odławianie zwierząt, odbywa się w razie potrzeby, przy udziale lekarza weterynarii, aby zapewnić opiekę lekarsko - weterynaryjną.
4. Przewożeniem zwierząt i zapewnieniem im miejsca w schronisku zajmuje się schronisko, z którym Miasto ma zawartą umowę w tym zakresie. Straż Miejska Ostrołęki wspomaga schronisko, które wykonuje odławianie bezdomnych zwierząt, poprzez faktyczną kontrolę potrzeby odłowu.
5. Potrzebę obserwacji bezpańskiego zwierzęcia podejrzanego o wściekliznę należy zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Obserwacja zwierzęcia podejrzanego o wściekliznę prowadzona jest co najmniej przez 15 dni i może być wydłużona w szczególnych przypadkach (podejrzenia zakażenia) nawet do 3 miesięcy na terenie Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowo-Turystycznych i Infrastruktury Technicznej ulica Wiaduktowa 3 - przez Powiatowego Inspektora Weterynarii. Po tym terminie zdrowe zwierzę kierowane jest do schroniska.
6. Sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi w tym ich dokarmianie będzie realizowane poprzez zakup i wydawanie karmy społecznym opiekunom (karmicielom), którzy zarejestrowani są w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz organizacjom społecznym, których statutowym celem działania jest przeciwdziałanie bezdomności zwierząt.
7. Poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt realizują:
1) schronisko poprzez prowadzenie działań zmierzających do poszukiwania nowych właścicieli i oddania do adopcji bezdomnych zwierząt osobom zainteresowanym,
2) Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w zakresie ogłoszeń o adopcji zwierząt na stronie internetowej Miasta,
3) organizacje społeczne, których statutowym celem działań jest przeciwdziałanie bezdomności zwierząt poprzez prowadzenie akcji adopcyjnych i promocyjnych.
8. Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt powierzono Przychodni Weterynaryjnej „AGA” Ostrołęka ul. Steyera 8 a, na podstawie umowy. Zwierzę zdrowe odbierane jest przez schronisko.
§ 8.
W przypadku ewentualnych zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt gospodarskich wskazuje się gospodarstwo rolne Pana Zdzisława Borawskiego, zam. przy ul. Słowackiego 80, w celu zapewnienia im miejsca.
Rozdział 6 FINANSOWANIE PROGRAMU
§ 9.
1. Środki finansowe na realizację zadań wynikających z Programu zaplanowane są w budżecie miasta Ostrołęki na 2021 rok w wysokości:
1) wyłapywanie bezdomnych zwierząt – 150.000 złotych,
2) znakowanie zwierząt – 5.000 złotych,
3) sterylizacja i kastracja kocic i kocurów – 13.200 złotych
4) sterylizacja i kastracja psów (samic i samców) – 6.800 złotych,
5) dokarmianie kotów wolno żyjących – 3.000 złotych,
6) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt – 22.500 złotych,
7) usypianie ślepych miotów – w ramach pkt 6.
2. Środki finansowe wydatkowane będą z zastosowaniem przepisów ustawy o zamówieniach publicznych.