Samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z Ostrołęką, Rzekuniem i Różanem rozpoczyna realizację pilotażowego programu opieki zdalnej dla seniorów. W ramach projektu około 650 osób w podeszłym wieku zamieszkujących na terenie Mazowsza otrzyma specjalne opaski lub breloki z przyciskami SOS, z których będą mogli samodzielnie wezwać pomoc w przypadkach zagrożenia życia.
Z danych statystycznych wynika, że co piąty mieszkaniec Mazowsza to osoba starsza. Część z tych osób boryka się na co dzień z poważnymi schorzeniami, które nie pozwalają im funkcjonować samodzielnie. Samorząd województwa przy zaangażowaniu samorządów lokalnych wprowadza pilotażowy program teleopieki nad seniorami.
Teleopieka to system przywoławczy działający przez 24 h na dobę w domu podopiecznego. Osoby, które zgłoszą się do programu, zostaną wyposażone w urządzenia pierwszej generacji. Będą to opaski lub breloki wyposażone w przycisk SOS, umożliwiające kontakt z centrum alarmowym w sytuacjach zagrożenia (np. upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia). Operator, który otrzyma zgłoszenie zdecyduje o tym jaką podjąć interwencję. W takich sytuacjach liczy się każda sekunda, a teleopieka sprawia, że pomoc w sytuacjach nagłych lub zagrażających życiu może być udzielona szybciej.
Pilotażowy program zaplanowany jest na dwa lata, z czego w 2020 roku przekazane są gminom dotacje z budżetu województwa, a w 2021 roku gminy zobowiązują się prowadzić program we własnym zakresie. Na realizację programu samorząd województwa przeznacza w tym roku około 200 tysięcy złotych. Z pilotażu skorzysta 27 mazowieckich gmin, w tym także samorządy Ostrołęki, Rzekunia i Różana, z którymi dziś podpisano stosowne umowy.
- Zgłosiło się na razie 27 gmin, ale mamy nadzieję, że ten pilotaż zachęci innych do skorzystania z systemu teleopieki. Już dziś wiadomo, że taka forma czuwania nad osobami starszymi pozwala im na pewną samodzielność. A to daje szansę na uniknięcie pobytu osób starszych w zakładach opiekuńczo-leczniczych czy domach pomocy społecznej. W tych przypadkach, w których można na to pozwolić, warto przedłużyć komfort samodzielnego życia we własnym domu – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Uczestników pilotażowego programu każda z gmin rekrutuje we własnym zakresie.Również gminy ustalają indywidualnie, czy dofinansowanie wykorzystane będzie jedynie na opłacenie usługi abonamentowej (automatyczne połączenie z centrum alarmowym) czy również na zakup sprzętu, w który wyposażeni będą seniorzy. Wysokość dotacji, jaką otrzymały, wynika ze zgłaszanych przez nie zapotrzebowań.
Wprowadzenie podobnego programu proponował w swoim programie wyborczym klub Bezpartyjne Miasto Ostrołęka.