W ubiegłym roku 274 osoby wykonywały nieodpłatną pracę społeczną w Ostrołęce na mocy wyroków sądów. Kara ograniczenia wolności jest często stosowana w wymiarze sprawiedliwości i stanowić ma ważny element wychowawczy. Co robią skazani?
Kodeks Karny wskazuje, że jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 2 lata; wymierza się ją w miesiącach i latach. Kara ograniczenia wolności polega na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne lub potrąceniu od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd. Częściej sądy wymierzają karę polegającą na pracach społecznych.
Straż Miejska nadzoruje prace wykonywane przez osoby skazane na mocy prawomocnych orzeczeń sądowych na rzecz miasta. Skazani wykonują głównie prace porządkowe na terenie miasta pod nadzorem strażnika. Osoby te porządkowały tereny należące do miasta: lasy, skwery, tereny przybrzeżne Narwi.
Odpracowano łącznie 6669 godzin prac społecznie użytecznych na rzecz miasta. Strażnicy nadzorowali pracę 274 osób. Straż Miejska współpracowała w powyższym zakresie z kuratorami sądowymi, informując ich o wykonywaniu prac przez skazanych.