Wielka Sobota to czas oczekiwania i modlitewnej ciszy po wielkopiątkowym pogrzebie Chrystusa. Chrześcijanie w tym dniu oczekują zmartwychwstania Chrystusa. Wierni kościoła katolickiego po zmroku tłumnie biorą udział w Wigilii Paschalnej, liturgii sprawowanej w Noc Zmartwychwstania Pańskiego.
Rozpoczynające się po zmroku obchody Wigilii Paschalnej należą już liturgicznie do Niedzieli Zmartwychwstania.
Obchody zmartwychwstania Chrystusa rozpoczynają się o zmroku uroczystą liturgią światła. Przed kościołem rozpalone jest ognisko. Jego płomienie są poświęcone przez kapłana, a od poświęconego ognia zapalany jest paschał. Symbolizuje on Chrystusa, który - jak głosi Kościół - jest światłością świata.
Liturgia słowa Wigilii Paschalnej jest rozbudowana i składa się z dziewięciu czytań. W trzeciej części uroczystości - liturgii chrzecielnej - kapłan poświęca wodę chrzcielną. Ostatnią częścią Wigilii Paschalnej jest liturgia eucharystyczna, nie różniąca się od tradycyjnej mszy świętej.
W Rzekuniu w Wigilii Paschalnej uczestniczyły tłumy wiernych, pokazując, że w tym regionie lud jest wyjątkowo pobożny i celebruje święta wielkanocne z najwyższą uwagą.