Podczas zaplanowanej na najbliższy czwartek uroczystej sesji Rady Miasta Ostrołęki wręczone zostaną kolejne odznaki honorowe „Za zasługi dla Miasta Ostrołęki”. Przedstawiamy sylwetki osób i rysy historyczne organizacji, które samorząd miasta postanowił uhonorować w ten wyjątkowy sposób.
Uczniowski Klub Sportowy „Olimp” Ostrołęka powstał w roku 1999. Jest to jedyny klub, który rozwija młodzieżową siatkówkę (chłopięcą) na terenie miasta i regionu. Pierwszym prezesem klubu był Lucjan Łomacz, pierwszym trenerem zaś Norbert Majkowski Przez okres ponad 20 lat wychowanych zostało wiele pokoleń wybitnych siatkarzy, którzy kontynuowali swoją karierę na ogólnopolskich parkietach m.in.: Arkadiusz Gołaś, Grzegorz Łomacz oraz wielu innych. UKS „Olimp” jest pomysłodawcą i organizatorem Memoriału Arkadiusza Gołasia w piłce siatkowej chłopców – turnieju upamiętniającego tego wybitnego, tragicznie zmarłego siatkarza. Zespoły UKS „Olimp” to także wiele sukcesów w lidze kadetów i młodzików: zespół rocznika 1997 / 98 zdobył srebrny medal Mistrzostw Mazowsza, zespoły rocznika 1992 / 93 i 1998 / 99 awansowały do turnieju finałowego Mistrzostw Mazowsza zdobywając IV miejsce w województwie. Zawodnicy UKS „Olimp” reprezentują szkołę w zawodach organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy woj. mazowieckiego gdzie zdobywali srebrne i brązowe medale.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych prowadzi Centrum Informacyjne dla osób z niepełnosprawnością z całego regionu. Świadczy dowóz dzieci i młodzieży do szkół i przedszkoli, do lekarzy i specjalistów, a także świadczy transport „na telefon”. Od 13 lat realizuje powierzone przez Urząd Miasta zadania Warsztatu Terapii Zajęciowej „Motylki” zapewniając terapię w 7 pracowniach m.in. komputerowej, tkacko-krawiecko-rękodzielniczej, umiejętności biurowo-technicznych, bukieciarsko-ogrodniczo-wikliniarskich. Podczas swoich warsztatów podopieczni WTZ „Motylki” tworzą niezwykłe prace, które można nabyć w trackie trwania ostrołęckich kiermaszów. „Motylki” wielokrotnie przekazują swoje prace na cele charytatywne. Warsztat dzięki swojej działalności integruje środowisko osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym z całego miasta, okolic, a nawet kraju. Kadra WTZ „Motylki” oddaje swoim podopiecznym cząstkę siebie – miłość, która jest odwzajemniana.
Jan Klemendorf – ur. w 1954 r., czołowy zawodnik sekcji tenisa stołowego w MZKS Narew Ostrołęka, następnie w klubie Start Ostrołęka. W 1994 wyemigrował do USA, jest multimedalistą Światowych Igrzyskach Polonijnych. Zdobył kilkanaście medali, m.in. 2 złote na XV Igrzyskach w 2011 r., na XIX Igrzyskach w Gdańsku w 2019 r. 2 złote w grze pojedynczej i grze podwójnej. Do dziś startuje w turniejach ogólnopolskich weteranów. W 2017 r. otrzymał medal „Za zasługi w rozwoju sportu szkolnego”. Jan Klemendorf jest wzorem do naśladowania przez młodych adeptów sportu.
Renisław Dmochowski – ur. w 1966 r., od młodości związany z ostrołęcką siatkówką, zawodnik sekcji młodzieżowej, zdobywca wielu medali, od 1987 nauczyciel wychowania fizycznego, organizator ogólnopolskich turniejów w piłce siatkowej. To on rozpoczął starania o organizację turnieju upamiętniającego Arkadiusza Gołasia. Współzałożyciel Uczniowskiego Klubu Sportowego „Olimp”.
Lucjan Dariusz Łomacz – ur. 1957 r., najpierw zawodnik ”Narwi Ostrołęka”, następnie nauczyciel, trener. Ze swoim wychowankami osiągał wiele sukcesów: Mistrzostwo Polski w 1988 r., Wicemistrzostwo Polski w 1987, 1991 oraz 1995 r., IV miejsce w Polsce w 1990 oraz 1993 r. Założyciel Uczniowskiego klubu Sportowego „Olimp”, którego był pierwszym prezesem. Współorganizator Memoriału piłki siatkowej im. Arkadiusza Gołasia. W latach 2003-2005 trener II-ligowego zespołu „Net” Ostrołęka, następnie drugi trener I-ligowego „Pekpolu” Ostrołęka.
- honorowa odznaka za zasługi w sporcie szkolnym nadana przez Zarząd Główny SZS (1988)
- srebrna honorowa odznaka PZPS za ofiarną pracę nad rozwojem piłki siatkowej w Polsce (1988)
- odznaka honorowa za zasługi dla sportu w woj. Ostrołęckim nadana przez Wojewódzką Federację sportu (1988)
- srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Polski (1993)
- Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (1999)
- Medal okolicznościowy 80-lecie PZPS za zasługi dla rozwoju siatkówki w Polsce (2011)
śp. Tadeusz Machnowski – 1937 – 2020, jeden z najwybitniejszych pisarzy i poetów ostrołęckich. Debiutował w prasie w 1965 r. W 1971 roku wydał swoją pierwszą książkę pt. „Wiersze”. Czynnie i aktywnie włączał się w życie społeczno-kulturalne Ostrołęki i regionu. Był członkiem Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Związku Kurpiów. Bezinteresowny, skromny, otwarty i życzliwy, cieszył wielkim uznaniem szacunkiem.
Sławomir Mąka – ur. w 1966, kolarz. W 1983 roku zdobył złoty medal na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Sobótce, który poparł jeszcze większym sukcesem, tytułem Mistrza Polski Juniorów. Członek klubu kolarskiego WLKS Ziemia Kurpiowska. Po uzyskaniu tytułu Mistrza Polski otrzymał powołanie do kadry Polski. Choć karierę kolarza zakończył to nadal jest aktywnym sportowcem, zmienił tylko dyscyplinę - stał się biegaczem i ciągle staje na podium.
Janusz Łępicki – ur. 1955 r., karierę kolarską rozpoczął w klubie MZKS potem MZKS Narew, Orzeł Łódź i WLKS Ziemia Kurpiowska w Ostrołęce. W kategorii młodzików został najlepszym kolarzem Mazowsza, a w kategorii juniorów zajął 3 miejsce w challenge'u Zarządu Mazowieckiego Okręgowego Związku Kolarskiego i Redakcji „Trybuny Mazowieckiej”. Jest 5-krotnym Mistrzem Mazowsza i 3-krotnym wicemistrzem. Pan Janusz Łępicki jest zwycięzcą wielu wyścigów na szosie i torze. Reprezentował Polskę na wyścigu Giro dell' Istria w Jugosławii. W Mistrzostwach Polski w kategorii seniorów zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce. Był nauczycielem kultury fizycznej. Pan Łępicki to fan wędkarstwa morskiego na Dalekiej Północy Norwegii. Jeden ze współzałożycieli Regionalnego Klubu Kolarskiego „Kurpie” Ostrołęka i jego Członek Zarządu.