eOstroleka.pl
Region,

Odznaczenia dla zasłużonych. Także z naszego regionu

REKLAMA
zdjecie 6680
fot. Mazowiecki UWfot. Mazowiecki UW
REKLAMA
zdjecie 6680

Marcin Grabowski i Grzegorz Sul znaleźli się wśród odznaczonych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaczenia osobom zasłużonym przekazał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Czuję się zaszczycony, że mogę Państwu przekazać te wyróżnienia. Państwa grupa jest bardzo zróżnicowana. Odznaczeni dzisiaj zostali: urzędnicy państwowi, aktywni oraz emerytowani żołnierze, strażak, architekt, działacze społeczni, honorowy krwiodawca oraz osoby, które przeżyły razem długie lata małżeństwa. Jednak są cechy, które Państwa łączą: z jednej strony – przekonanie, że warto podejmować wysiłki dla dobra wspólnego, jak również – zaangażowanie, entuzjazm, pasja, zaś z drugiej strony – umiłowanie ojczyzny. Osoby odznaczone z całą pewnością powinny być motywowane do dalszej pracy. Starożytni mawiali: „praemiando incitat”, czyli nagradzanie zachęca. Tak więc namawiam Państwa do jeszcze większej aktywności i jestem pewien, że są Państwo na to gotowi – powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został: Wojciech Janusz Bafeltowski.

Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został: Mariusz Bugaj.

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Piotr Tadeusz Lubański, Kazimierz Zwoliński.

Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali: Andrzej Bakiera, Leszek Bromiński, Marcin Grabowski, Leszek Iwaniec, Piotr Mazurek, Krzysztof Murawski, Marek Roguski, Grzegorz Sul.

Medalem Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie odznaczeni zostali: Krystyna i Wacław Plewko.

Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” odznaczony został: Marcin Biegas.

Co oznaczają wyróżnienia?

Order Odrodzenia Polski ustanowiony został w 1921 r. Jest nadawany za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości został ustanowiony w 2018 r. Jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim.

Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” nadawany jest osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej zasłużonym dla idei pamięci narodowej, tj. wykazujących się szczególną troską i pieczą odnośnie upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci narodowej.

REKLAMA
Więcej o: wojewoda, odznaczenia
fot. Mazowiecki UWfot. Mazowiecki UW

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27  28  29  30  31
×