Marcin Grabowski i Grzegorz Sul znaleźli się wśród odznaczonych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaczenia osobom zasłużonym przekazał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
– Czuję się zaszczycony, że mogę Państwu przekazać te wyróżnienia. Państwa grupa jest bardzo zróżnicowana. Odznaczeni dzisiaj zostali: urzędnicy państwowi, aktywni oraz emerytowani żołnierze, strażak, architekt, działacze społeczni, honorowy krwiodawca oraz osoby, które przeżyły razem długie lata małżeństwa. Jednak są cechy, które Państwa łączą: z jednej strony – przekonanie, że warto podejmować wysiłki dla dobra wspólnego, jak również – zaangażowanie, entuzjazm, pasja, zaś z drugiej strony – umiłowanie ojczyzny. Osoby odznaczone z całą pewnością powinny być motywowane do dalszej pracy. Starożytni mawiali: „praemiando incitat”, czyli nagradzanie zachęca. Tak więc namawiam Państwa do jeszcze większej aktywności i jestem pewien, że są Państwo na to gotowi – powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został: Wojciech Janusz Bafeltowski.
Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został: Mariusz Bugaj.
Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Piotr Tadeusz Lubański, Kazimierz Zwoliński.
Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali: Andrzej Bakiera, Leszek Bromiński, Marcin Grabowski, Leszek Iwaniec, Piotr Mazurek, Krzysztof Murawski, Marek Roguski, Grzegorz Sul.
Medalem Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie odznaczeni zostali: Krystyna i Wacław Plewko.
Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” odznaczony został: Marcin Biegas.
Co oznaczają wyróżnienia?
Order Odrodzenia Polski ustanowiony został w 1921 r. Jest nadawany za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.
Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości został ustanowiony w 2018 r. Jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.
Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim.
Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” nadawany jest osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej zasłużonym dla idei pamięci narodowej, tj. wykazujących się szczególną troską i pieczą odnośnie upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci narodowej.