eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce [PROGRAM]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zaprasza mieszkańców i gości na wyjątkowe, trzydniowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się od 28 lutego do 2 marca 2025 roku. Przygotowano bogaty program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, które pozwolą uczcić pamięć bohaterów antykomunistycznego podziemia.

Inauguracja obchodów

Uroczystości rozpoczną się w piątek, 28 lutego, od otwarcia niezwykłej wystawy pt. "Wiernie iść będziemy. 5. Wileńska Brygada AK. Białostocczyzna 1945 r.". Następnie odbędzie się konferencja naukowa "A w Polsce wciąż wojna... Podziemie niepodległościowe w 1945 r. Ludzie, struktury, działania", organizowana we współpracy z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Wieczorem zaplanowano pokaz autorskiej, reżyserskiej wersji filmu "Z krwi i kości" w reżyserii S. Górskiego, opowiadającego o losach płk. Łukasza Cieplińskiego "Pługa".

Główne uroczystości

Najważniejsza część obchodów odbędzie się w sobotę, 1 marca. Rozpocznie je uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych i Obrońców Ojczyzny w Sanktuarium pw. Świętego Antoniego Padewskiego, którą celebrować będzie J.E. Biskup Janusz Stepnowski. Po nabożeństwie mieszkańcy zgromadzą się na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.

Tegoroczne obchody mają szczególny wymiar. Wydarzeniem wyjątkowym będzie uroczyste przekazanie pamiątek po płk. Łukaszu Cieplińskim oraz otwarcie poświęconej mu wystawy.

Popołudniowa część obchodów obejmie spotkanie autorskie z prof. Rafałem Wnukiem i dr. Sławomirem Poleszakiem, poświęcone ich publikacji "Niezłomni czy realiści? Polskie podziemie antykomunistyczne bez patosu". Dzień zwieńczy wyjątkowy recital Krystyny Prońko z zespołem.

W niedzielę, 2 marca, odbędzie się XIII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym", skierowany zarówno do profesjonalnych sportowców, jak i amatorów. Wieczorem zaplanowano koncert "Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki".

Wydarzenia towarzyszące

Przez cały okres obchodów na murach Muzeum wyświetlane będą projekcje multimedialne. Dodatkowo zaplanowano premierę trasy Geocaching Adventure Lab, IV Zawody Strzeleckie "O Puchar Dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych", inscenizacje przesłuchania partyzantów w wykonaniu Kurpiowskiej Grupy Historycznej "Ostoya" oraz warsztaty poświęcone grypsom.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na koncerty i pokaz filmu obowiązują bezpłatne bilety, które można odebrać w kasie Muzeum.

Partnerami obchodów są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Ostrołęka oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.


 
Szczegółowy program obchodów:

28 lutego (piątek)

  • 10:30 – otwarcie wystawy "Wiernie iść będziemy. 5. Wileńska Brygada AK. Białostocczyzna 1945 r."
  • 11:00 – 14:10 – konferencja naukowa "A w Polsce wciąż wojna... Podziemie niepodległościowe w 1945 r. Ludzie, struktury, działania"
  • 18:00 – pokaz autorski w wersji reżyserskiej filmu "Z krwi i kości"

1 marca (sobota)

  • 11:00 – Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych i Obrońców Ojczyzny sprawowana przez J.E. Biskupa Janusza Stepnowskiego (Sanktuarium pw. Świętego Antoniego Padewskiego)
  • 12:00 – uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (skwer im. Lecha Kaczyńskiego)
  • 13:30 – 16:00:
    • spotkanie autorskie poświęcone publikacji prof. Rafała Wnuka i dr. Sławomira Poleszaka "Niezłomni czy realiści? Polskie podziemie antykomunistyczne bez patosu"
    • uroczystość przekazania pamiątek po płk. Łukaszu Cieplińskim "Pługu" i otwarcie wystawy "Krzyż nieść dzielnie... Wystawa pamiątek po Łukaszu Cieplińskim (1913-1951) 'Pługu'"
  • 20:00 – recital Krystyny Prońko z zespołem

2 marca (niedziela)

  • 12:00 – XIII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"
  • 18:00 – koncert "Kwiat biały olbrzyma. Witold Pilecki. Wiersze i piosenki"

Wydarzenia towarzyszące:

  • Projekcje multimedialne na murach Muzeum
  • Premiera trasy Geocaching Adventure Lab (1 marca, godz. 10:00)
  • IV Zawody Strzeleckie "O Puchar Dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych" (1 marca, godz. 11:00 – 17:00)
  • Inscenizacja przesłuchania partyzantów – Kurpiowska Grupa Historyczna "Ostoya" (1 marca, godz. 16:30, 17:30, 18:30)
  • 1 i 2 marca bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej
  • 2 marca bezpłatne korzystanie ze strzelnicy cyfrowej
  • Warsztaty: grypsy, fotościanka (2 marca, godz. 11:00 – 17:00)
 
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalendarz imprez
luty 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28  1  2
×