Działacz opozycji w PRL, były posłem na Sejm, twórcą Legionu Polskiego, Adam Słomka spotkał się z mieszkańcami Ostrołęki w Muzeum Żołnierzy Wyklętych, gdzie opowiedział o wojnie na Ukrainie i nie tylko.
Adam Słomka, komendant Legionu Polskiego, organizacji pomagającej Ukrainie podczas rosyjskiej inwazji, opowiadał głównie o trwającej wojnie u naszych sąsiadów. Rozmowa dotyczyła pomocy humanitarnej jak i wojskowej Ukrainie oraz sytuacji geopolitycznej w związku z wojną.
Mamy proszę Państwa wysoce korzystną koniunkturę dla sprawy polskiej. Ponieważ przede wszystkim jest dużo więcej sojuszników niż miał nawet Piłsudski czy I Rzeczpospolita, bo dzisiaj nawet Wielka Brytania, która z reguły w przeszłości nie była naszym sojusznikiem, nie mówiąc o Turcji, Szwecji. Zobaczcie Państwo, jak się geopolitycznie sytuacja dla nas korzystnie zmieniła. Można powiedzieć, że z wyjątkiem Węgrów, które nas wcześniej wspierały, wszystkie inne kraje, narody, na które moglibyśmy liczyć w istocie nam mniej czy bardziej pomagają w idei odbudowy potencjału wspólnego, wielkiego między Rosją a Niemcami.
- mówi na spotkaniu w kontekście geopolitycznym obecnej sytuacji Polski Adam Słomka.
Bardzo zmienił się wreszcie stosunek narodu ukraińskiego do nas, do Polski. W tej chwili to o czym mówiliśmy przez ostatnie 30 lat dotarło do większości elit ukraińskich ale przede wszystkim do społeczeństwa. To znaczy, że jak jeździmy na Ukrainę, tam, czy spotykamy z dowódcami jednostek na froncie, czy rozmawiamy z ministrami, czy rozmawiamy z ludźmi na ulicy. Wszyscy tak samo entuzjastycznie dziękują Polsce i Polakom za wsparcie i mają oni wszyscy pełną świadomość , że gdyby nie to, że Polska daje żywność, paliwo, broń, amunicję, schronienie dla ich kobiet i dzieci, że gdyby nie Polska to po dwóch tygodniach, może trzech - padliby.
- dodał, komentując relację z walczącą o wolność Ukrainą i jej społeczeństwem.
Legion Polski, uformował się 5 marca 2022 r. w Krakowie, w reakcji na wojnę, która rozgorzała po napadzie Rosji na Ukrainę. Organizacja ta podjęła się misji organizowania na terenie Polski, Ukrainy i w świecie wszelkiego rodzaju wsparcia niezbędnego dla wywalczenia zwycięstwa nad Rosją.
Spotkanie odbyło się w sobotę 28 stycznia w sali kinowej Muzeum Żołnierzy Wyklętych.