eOstroleka.pl
Ostrołęka,

O ludziach zniszczonych przez totalitaryzm. Spotkanie z Izabelą Łapińską w MŻW

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Muzeum Żołnierzy Wyklętych zaprasza na spotkanie z profesor Izabelą Łapińską, autorką projektu „Ślad pamięciowy”. To głęboko poruszający projekt artystyczno-historyczny prezentujący portrety osób represjonowanych.

Spotkanie z profesor Izabelą Łapińską odbędzie się w piątek 19 maja w sali kinowo–konferencyjnej. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny.

Weźmie w nim także udział dr Joanna Żelazko – naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznychz IPN oddział w Łodzi, a w części artystycznej wystąpią aktorzy Mirosława Marcheluk i Ryszard Mróz.

Projekt „Ślad pamięciowy” to rejestracja ludzi niszczonych przez systemy totalitarne, ludzi, którzy przeżyli piekło wykluczenia i milczenia, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia.

Projekt składa się z trzech części – to zesłańcy na Sybir, to dzieci wywiezione do III Rzeszy na przymusowe roboty i to także więźniowie polityczni okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej.

Młodzi ludzie ze Związki Białej Tarczy i z organizacji Huragan, którzy w latach 50. walczyli w Polsce z okupantem sowieckim, za co byli bici i torturowani w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa na Anstadta 7 w Łodzi – dzisiaj liceum nr XII. To licealiści, którzy za ulotki o okupancie radzieckim otrzymali w wojskowym sądzie 40 stronicowe wyroki i do 15 lat ciężkiego więzienia.

Z każdym z bohaterów fotograf Izabela Łapińska spędziła wiele godzin, rozmawiając i nagrywając ich wspomnienia a potem fotografując ich twarze w konwencji fotografii policyjnej, jak kryminalistów trzymających własnoręcznie napisane swoje imię i nazwisko. To portrety en face i z profilu. Wspomnienia przepisała, a potem poprosiła dzieci, by przeczytały historie, które ponownie zostały nagrane.

Wystawa gościła już w galerii FF w Łodzi, w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, w Muzeum Kresów w Lubaczowie, a w 83. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Sybir towarzyszyła jako instalacja Biegowi Pamięci Sybiru w Białymstoku i we Wrocławiu.

1 marca w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych została pokazana o zmroku, w lesie brzozowym w Łodzi. Każda fotografia zawisła na osobnym drzewie, z autonomicznym oświetleniem i z własnym dźwiękiem czytanych przez dzieci poruszających zeznań.

Patronat honorowy na projektem „Ślad pamięciowy” objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Łódzki oraz  IPN oddział w Łodzi, a medialny TVP Historia.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×