Radny Mariusz Popielarz otrzymał już odpowiedź w sprawie planów miasta odnośnie aplikowania o środki zewnętrzne. Wiceprezydent Anna Gocłowska podkreśla, że miasto i miejskie spółki chcą i planują w dalszym ciągu aplikować o środki zewnętrzne.
Popielarz poprosił władze miasta o przedstawienie szczegółowego planu aplikowania Miasta Ostrołęki w naborach ogłoszonych harmonogramie na rok 2023 i 2024 w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027, a także w Krajowych Programach Operacyjnych. Dostał już odpowiedź.
O jakie środki zewnętrzne chce się ubiegać Ostrołęka?
Wiceprezydent Anna Gocłowska podkreśliła że jednostki samorządu terytorialnego w ramach unijnej perspektywy 2021-2027 mogą aplikować o wsparcie finansowe, choć w praktyce perspektywa "rozpoczęła się dopiero w pierwszym kwartale 2023 r., kiedy ogłoszono pierwsze nabory wniosków".
- Zarówno Miasto Ostrołęka, jak i spółki miejskie, monitorują harmonogramy naborów wniosków w ramach poszczególnych programów i analizują możliwości w zakresie aplikowania o środki - wskazała wiceprezydent. Podkreśliła również, że nie jest możliwe aplikowanie w każdym z ogłoszonych konkursów z powodu ich kryteriów.
Jak ujawniła wiceprezydent, miasto przygotowuje obecnie kilka wniosków o dofinansowanie z funduszy europejskich.
- na rozbudowę systemu kontroli jakości powietrza w Ostrołęce
- na wsparcie szkół prowadzących kształcenie zawodowe
- na przedsięwzięcia z zakresu zielonej oraz zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach oraz zarządzanie wodami opadowymi i roztopowymi
- na rozbudowę i modernizację sieci kanalizacyjnej i wodociągowej (projekt w partnerstwie z ukraińskim miastem Sokal)
Plan na zwiększenie szansy. Porozumienie
Aby zwiększyć szansę na otrzymanie środków w wielu naborach, miasto zawarło porozumienie z pięcioma okolicznymi gminami i powiatem ostrołęckim. Celem tego partnerstwa ma być właśnie współdziałanie na rzecz pozyskiwania środków.
- Wśród zadań wymienionych w projekcie dokumentu (stan na 31.07.2023) znajdują się m.in. zagospodarowanie lasu przy Warszawskiej, zagospodarowanie plaży miejskiej czy też budowa i przebudowa ścieżek pieszych, rowerowych, i pieszo-rowerowych - poinformowała wiceprezydent Gocłowska.
Wśród planowanych wniosków do złożenia są też m.in. te na podniesienie jakości edukacji przedszkolnej, edukację klimatyczną, przedsięwzięcia z zakresu ochrony przyrody czy ruchu turystycznego. Wiceprezydent podkreśliła:
Na chwilę obecną, w wielu przypadkach nie można jednoznacznie przesądzić, na jakie inwestycje zostaną złożone wnioski. Zależne to będzie zarówno od szczegółowych kryteriów naborów, jak i od kwestii finansowych. Należy bowiem podkreślić, że warunkiem aplikowania o dotacje ze środków zewnętrznych jest posiadanie przez miasto wkładu własnego na realizację inwestycji w wysokości od 10 do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Ponadto dofinansowanie udzielane jest często w formie refundacji, co oznacza, że wydatki związane z realizacją projektu są ponoszone ze środków własnych beneficjenta, a dopiero później refundowane. Konieczne jest zatem, każdorazowo, zabezpieczenie środków w budżecie miasta na pokrycie wkładu własnego projektów. Wobec ograniczonych środków budżetowych, decyzje o składaniu wniosków w poszczególnych konkursach będą podejmowane indywidualnie dla każdej potencjalnej inwestycji.
Miasto aplikuje też o środki rządowe, wnioski już złożono: z Polskiego Ładu na budowę ul. 5 Pułku Ułanów Zasławskich i budowę południowej obwodnicy miasta wraz z mostem; a także z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na ul. Kolejową i remont nawierzchni ul. Goworowskiej i Bohaterów Warszawy.
Plany miejskich jednostek
Aplikować o środki zewnętrzne planują też miejskie spółki czy jednostki:
- OPWiK: na automatyzację i robotyzację; projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej i projekty dotyczące systemów zaopatrzenia w wodę do spożycia;
- OTBS: na przebudowę punktu selektywnej zbiórki odpadów;
- OPK: na wymianę taboru samochodowego przeznaczonego do odbioru i transportu odpadów komunalnych;
- MZK: na zrównoważoną mobilność miejską
- MOPR chce z kolei wnioskować o fundusze europejskie na rozwój usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej.