eOstroleka.pl
Ostrołęka,

O jakie środki zewnętrzne wnioskuje Ostrołęka?

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Radny Mariusz Popielarz otrzymał już odpowiedź w sprawie planów miasta odnośnie aplikowania o środki zewnętrzne. Wiceprezydent Anna Gocłowska podkreśla, że miasto i miejskie spółki chcą i planują w dalszym ciągu aplikować o środki zewnętrzne.

Radny Koalicji Obywatelskiej Mariusz Popielarz twierdzi, że pozyskiwanie środków zewnętrznych to kluczowa dla miasta sprawa. - Przy ograniczonych możliwościach finansowych budżetu Ostrołęki fundusze zewnętrzne, a przede wszystkim środki unijne, to najważniejsza i chyba jedyna szansa na rozwój naszego Miasta - napisał w interpelacji radny Mariusz Popielarz.

Popielarz poprosił władze miasta o przedstawienie szczegółowego planu aplikowania Miasta Ostrołęki w naborach ogłoszonych harmonogramie na rok 2023 i 2024 w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027, a także w Krajowych Programach Operacyjnych. Dostał już odpowiedź.

O jakie środki zewnętrzne chce się ubiegać Ostrołęka?

Wiceprezydent Anna Gocłowska podkreśliła że jednostki samorządu terytorialnego w ramach unijnej perspektywy 2021-2027 mogą aplikować o wsparcie finansowe, choć w praktyce perspektywa "rozpoczęła się dopiero w pierwszym kwartale 2023 r., kiedy ogłoszono pierwsze nabory wniosków".

- Zarówno Miasto Ostrołęka, jak i spółki miejskie, monitorują harmonogramy naborów wniosków w ramach poszczególnych programów i analizują możliwości w zakresie aplikowania o środki - wskazała wiceprezydent. Podkreśliła również, że nie jest możliwe aplikowanie w każdym z ogłoszonych konkursów z powodu ich kryteriów.

Jak ujawniła wiceprezydent, miasto przygotowuje obecnie kilka wniosków o dofinansowanie z funduszy europejskich.

  • na rozbudowę systemu kontroli jakości powietrza w Ostrołęce
  • na wsparcie szkół prowadzących kształcenie zawodowe
  • na przedsięwzięcia z zakresu zielonej oraz zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach oraz zarządzanie wodami opadowymi i roztopowymi
  • na rozbudowę i modernizację sieci kanalizacyjnej i wodociągowej (projekt w partnerstwie z ukraińskim miastem Sokal)

Plan na zwiększenie szansy. Porozumienie

Aby zwiększyć szansę na otrzymanie środków w wielu naborach, miasto zawarło porozumienie z pięcioma okolicznymi gminami i powiatem ostrołęckim. Celem tego partnerstwa ma być właśnie współdziałanie na rzecz pozyskiwania środków.

- Wśród zadań wymienionych w projekcie dokumentu (stan na 31.07.2023) znajdują się m.in. zagospodarowanie lasu przy Warszawskiej, zagospodarowanie plaży miejskiej czy też budowa i przebudowa ścieżek pieszych, rowerowych, i pieszo-rowerowych - poinformowała wiceprezydent Gocłowska.

Wśród planowanych wniosków do złożenia są też m.in. te na podniesienie jakości edukacji przedszkolnej, edukację klimatyczną, przedsięwzięcia z zakresu ochrony przyrody czy ruchu turystycznego. Wiceprezydent podkreśliła:

Na chwilę obecną, w wielu przypadkach nie można jednoznacznie przesądzić, na jakie inwestycje zostaną złożone wnioski. Zależne to będzie zarówno od szczegółowych kryteriów naborów, jak i od kwestii finansowych. Należy bowiem podkreślić, że warunkiem aplikowania o dotacje ze środków zewnętrznych jest posiadanie przez miasto wkładu własnego na realizację inwestycji w wysokości od 10 do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Ponadto dofinansowanie udzielane jest często w formie refundacji, co oznacza, że wydatki związane z realizacją projektu są ponoszone ze środków własnych beneficjenta, a dopiero później refundowane. Konieczne jest zatem, każdorazowo, zabezpieczenie środków w budżecie miasta na pokrycie wkładu własnego projektów. Wobec ograniczonych środków budżetowych, decyzje o składaniu wniosków w poszczególnych konkursach będą podejmowane indywidualnie dla każdej potencjalnej inwestycji.

Miasto aplikuje też o środki rządowe, wnioski już złożono: z Polskiego Ładu na budowę ul. 5 Pułku Ułanów Zasławskich i budowę południowej obwodnicy miasta wraz z mostem; a także z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na ul. Kolejową i remont nawierzchni ul. Goworowskiej i Bohaterów Warszawy.

Plany miejskich jednostek

Aplikować o środki zewnętrzne planują też miejskie spółki czy jednostki:

  • OPWiK: na automatyzację i robotyzację; projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej i projekty dotyczące systemów zaopatrzenia w wodę do spożycia;
  • OTBS: na przebudowę punktu selektywnej zbiórki odpadów;
  • OPK: na wymianę taboru samochodowego przeznaczonego do odbioru i transportu odpadów komunalnych;
  • MZK: na zrównoważoną mobilność miejską
  • MOPR chce z kolei wnioskować o fundusze europejskie na rozwój usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×