eOstroleka.pl
Ostrołęka,

O ikonografii ze słuchaczami Ostrołęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. www.ostroleka.plfot. www.ostroleka.pl
REKLAMA

Czemu podobizny cesarzy rzymskich bito na monetach, a ich portrety obwożono po imperium, dlaczego Ludwik XIV przyjmował gości w sypialni i co łączy watykańską Pietę z Poznaniem? Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się słuchacze Ostrołęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z wykładu Jolanty Żubrowskiej, historyka sztuki z Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Wykład poświęcony ikonografii władzy oraz wykorzystywaniu sztuki jako narzędzia budowania wizerunku dawnych i współczesnych polityków i przywódców spotkał się z ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. Mogli oni dowiedzieć się jak od starożytności po czasy współczesne wykorzystywano dzieła artystów do kreowania politycznego obrazu władcy lub idei politycznej. Nie zabrakło przykładów z okresu ustrojów totalitarnych np. próby wykreowania Adolfa Hitlera jako uśmiechniętego miłośnika przyrody czy znikających ze wspólnych zdjęć ze Stalinem współpracowników  (wraz z wykonaniem na nich stosownych wyroków w rzeczywistości).

Słuchacze dowiedzieli się dlaczego portrety króla Stanisława Augusta Poniatowskiego malowano w strojach zachodnich i czemu August II Mocny pozował w polskim kontuszu. Wykład Jolanty Żubrowskiej pokazał także, że warto znać tradycję i etykietę dyplomatyczną, by nieprzemyślanymi komentarzami nie zrobić z siebie ignoranta.  Po godzinnym spotkaniu słuchacze OUTW wyszli z niedosytem wiedzy ale i z zapewnieniem szefa Uniwersytetu, że w przyszłym semestrze będzie kolejna okazja do dłuższego spotkania ze sztuką i jej tajemnicami.

źródło: www.ostroleka.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×