Ibuprom to jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Z łatwością znajdziesz go w sprzedaży – dostępny jest w większości aptek, marketów, a nawet osiedlowych sklepów spożywczych. Czy wiesz, jak bezpiecznie go stosować oraz w jakich przypadkach jego zażywanie może być niewskazane? Dowiedz się w dalszej części artykułu.
Tabletki Ibuprom – skład i zastosowanie
Ibuprom na gorączkę i ból swoje działanie opiera na substancji aktywnej, jaką jest ibuprofen. Związek ten należy do grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosuje się go w leczeniu bólu różnego pochodzenia, o małym oraz umiarkowanym nasileniu. Najczęściej są to: bóle głowy, zębów, kości, stawów, mięśni oraz dolegliwości towarzyszące menstruacji. Specjaliści polecają zażywanie ten substancji w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów i innych chorób reumatycznych. Maści z ibuprofenem to coś, po co chętnie sięgają sportowcy w przypadku bólu po drobnych stłuczeniach i urazach.
Czy można brać Ibuprom na ból brzucha?
Ibuprom jest lekiem przeciwbólowym, który może być stosowany w przypadku bolesnego miesiączkowania oraz przy urazach mięśni i stłuczeniach. Natomiast w przypadku dolegliwości trawiennych nie tylko okaże się nieskuteczny, co może zaszkodzić. Ibuprofen nie jest wskazany przy wrzodach żołądka oraz innych chorobach układu pokarmowego.
Ibuprom – dawkowanie
Tabletka Ibuprom zawiera od 200 mg do 600 mg substancji czynnej. Jeżeli lekarz nie zalecił innych zasad stosowania, kieruj się instrukcjami zawartymi w ulotce. Przyjmuj tabletkę doustnie w całości i popij sporą ilością płynu. Stosuj po posiłku, szczególnie jeżeli masz wrażliwy żołądek. Jeśli pojawi się taka konieczność, kolejną tabletkę przyjmij w odstępie 6-8 godzin. Maksymalna dawka na dzień to 1200 mg, a więc w przypadku wariantu leku Ibuprom Ultramax będą to już dwie tabletki. Nie należy owego limitu przekraczać, gdyż może to doprowadzić do przedawkowania, a w następstwie do groźnych objawów.
Co należy wiedzieć przed przyjęciem Ibupromu?
Zanim zażyjesz Ibuprom, powiedz swojemu lekarzowi lub farmaceucie o innych lekach, które przyjmujesz, zwłaszcza o innych środkach przeciwbólowych oraz specjalistycznych medykamentach na dolegliwości przewlekłe. Jeżeli sięgasz też po różnego rodzaju suplementy z zawartością ziół lub witamin, również warto o tym wspomnieć.
Zapytaj lekarza o możliwość przyjmowania Ibupromu, jeżeli chorujesz na astmę, choroby wątroby, serca lub nerek; masz wysokie ciśnienie krwi; problemy żołądkowe lub inne dolegliwości układu pokarmowego.
Przed przyjęciem warto też wiedzieć, że Ibupromu nie należy stosować w sposób ciągły przez dłużej niż 3 dni w przypadku gorączki lub 10 dni w celu złagodzenia bólu. Długotrwałe stosowanie powinno być ściśle monitorowane przez Twojego lekarza.
Co jeszcze? Podczas przyjmowania tabletek Ibuprom nie pij napojów z zawartością alkoholu. Może to prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych. Po lek nie powinny sięgać również kobiety w zaawansowanej ciąży.
Jakie efekty uboczne mogą wystąpić?
Jak w przypadku wszelkich wyrobów farmaceutycznych, Ibuprom może wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne. Najczęściej jest to: zgaga, nudności, wzdęcia, bóle brzucha, biegunka, zaparcia oraz niewielkie krwawienia z układu pokarmowego. O innych niepożądanych skutkach możesz przeczytać w ulotce lub w opisie leku Ibuprom w aptece Nowa Farmacja.
Czy można podawać Ibuprom dla dzieci?
Czy lek można podawać również dzieciom? Wśród dostępnych wariantów produktów znajdziesz Ibuprom na przeziębienie w syropie, który może przynieść juniorowi ulgę w bólu i gorączce. W małych dawkach mogą przyjmować go już niemowlęta od trzeciego miesiąca życia, aczkolwiek przed podaniem dziecku jakichkolwiek leków, warto najpierw poradzić się lekarza!
artykuł sponsorowany