Władze Ostrołęki opublikowały zasady sprzedaży materiałów budowlanych pozyskiwanych z rozbiórek, stanowiących własność Miasta Ostrołęki. Materiały budowlane pozyskiwane z rozbiórek stanowiące własność miasta, będą podlegać sprzedaży w trybie przetargu. W imieniu miasta, przetarg ogłaszać i organizować będzie Miejski Zarząd Obiektów Sportowo – Turystycznych i Infrastruktury Technicznej. Wynik przetargu zatwierdzany będzie przez prezydenta.
Przetarg przeprowadzać będzie w formie pisemnej (zbieranie ofert) komisja przetargowa powołana przez dyrektora Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowo – Turystycznych i Infrastruktury Technicznej. Cenę wywoławczą w przetargu stanowić będzie wartość rynkowa przeznaczonych do sprzedaży materiałów budowlanych. Wartość rynkowa ustalana jest przez dyrektora jednostki. Wartość rynkową określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju z uwzględnieniem stopnia ich zużycia oraz popytu na nie.
Jak będzie wyglądać przetarg?
Sprzedający wyznacza termin przetargu oraz podaje do publicznej wiadomości ogłoszenie o przetargu, które zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowo – Turystycznych i Infrastruktury Technicznej, na co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem składania ofert.
Ogłoszenie o przetargu powinno w szczególności zawierać: oznaczenie Sprzedającego, przedmiot przetargu, wysokość ceny wywoławczej, termin i miejsce przetargu, miejsce i termin, w którym można obejrzeć materiały budowlane. W zaproszeniu do składania ofert określa się ponadto: miejsce, termin składania ofert oraz okres, w którym oferta jest wiążąca, wymagania, jakim powinna odpowiadać oferta, zastrzeżenie, że organizatorowi przetargu przysługuje prawo unieważnienia przetargu bez podania przyczyny.
Z kolei oferta pisemna złożona do przetargu powinna zawierać: imię, nazwisko i adres lub nazwę (firmę) i siedzibę oferenta, PESEL bądź NIP, oferowaną cenę i warunki jej zapłaty, oświadczenie oferenta, że zapoznał się ze stanem materiałów budowlanych lub, że ponosi odpowiedzialność za skutki wynikające z rezygnacji z oględzin, inne dane wymagane przez organizatora przetargu, określone w ogłoszeniu o przetargu.
Rozstrzygnięcie przetargu
Komisja przetargowa wybiera oferenta, który zaoferował najwyższą cenę. Jeżeli w przetargu nie można dokonać wyboru oferty najkorzystniejszej ze względu na to, że zostały złożone oferty o te samej cenie, komisja przetargowa wzywa tych oferentów do złożenia ofert dodatkowych. Oferenci, składając oferty dodatkowe, nie mogą zaoferować cen niższych niż zaoferowane w poprzednio złożonych ofertach.
Wygrywający przetarg nabywa uprawnienia do zawarcia umowy sprzedaży. Komisja przetargowa zawiadomi uczestnika, który wygrał przetarg o miejscu i terminie zawarcia umowy sprzedaży, najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Wydanie nabywcy materiałów budowlanych nastąpi po podpisaniu umowy, zapłaceniu ceny nabycia i okazaniu dowodu wpłaty.
Z przebiegu przetargu komisji przetargowa sporządza protokół, który powinien zawierać: oznaczenie terminu, miejsca, czasu oraz rodzaju przetargu, oznaczenie przedmiotu przetargu, imiona i nazwiska obecnych na przetargu członków komisji, wysokość ceny wywoławczej, najwyższą kwotę zaoferowaną przez uczestnika wygrywającego przetarg, ilość osób uprawnionych do przetargu, imię i nazwisko, adres osoby wyłonionej w przetargu jako nabywcę.
Protokół z przeprowadzonego przetargu podpisują wszyscy członkowie komisji przetargowej obecni na przetargu.
Przetarg uważa się za nierozstrzygnięty, jeżeli: nie wpłynęła żadna oferta, żaden z uczestników przetargu nie zaoferował co najmniej ceny wywoławczej, komisja przetargowa odrzuciła wszystkie oferty lub nie wybrała żadnej oferty lub wynik przetargu nie został zatwierdzony przez Prezydenta Miasta Ostrołęki. W przypadku braku rozstrzygnięcia przetargu komisja przetargowa ogłasza kolejny przetarg. Cena wywoławcza w drugim przetargu może zostać obniżona, jednak nie więcej niż o 25% ceny wywoławczej z pierwszego przetargu.
Bezskuteczność dwukrotnie ogłoszonego przetargu umożliwia sprzedaż materiałów budowlanych w trybie bezprzetargowym w drodze negocjacji. Cenę sprzedaży ustala się w negocjacjach z nabywcą w wysokości nie niższej niż 50% ceny wywoławczej, ustalonej jak do pierwszego przetargu.