eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Nowe przepisy w diecezji łomżyńskiej. Dotyczą ochrony dzieci! Księża (i nie tylko) podpiszą deklarację

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Od 1 lipca 2020 roku w diecezji łomżyńskiej w życie wejdą przepisy dotyczące ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą, a zwłaszcza przed wykorzystaniem seksualnym. Do osób związanych z Kościołem (w tym przede wszystkim do księży) trafią specjalne deklaracje, które będą musieli oni podpisać.

Działalność prewencyjna Kościoła wobec wszelkich form przemocy, a zwłaszcza wykorzystania seksualnego małoletnich, stanowi integralną część zaangażowania Kościoła w pracę z dziećmi i młodzieżą. Metropolitalny Zespół ds. Prewencji opracował kodeks zachowań, który ma być elementem systemu prewencji w całej Metropolii Białostockiej, w tym Diecezji Łomżyńskiej. Przygotowane Wytyczne przeznaczone są do stosowania we wszystkich parafiach, wspólnotach i dziełach diecezjalnych, zarówno przez osoby duchowne, konsekrowane, jak i świeckie, które podejmują jakąkolwiek posługę wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób niepełnosprawnych i bezbronnych. Dlatego też wszyscy zaangażowani w tę posługę, w tym również wychowawcy, wykładowcy oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego, zobowiązani są do zapoznania się z Wytycznymi oraz do pisemnego poświadczenia stosowania ich w misji duszpasterskiej oraz życiu osobistym. Warunkiem włączenia w działalność duszpasterską Kościoła jest szczegółowe zapoznanie się z Wytycznymi i podpisanie Deklaracji

- poinformował wikariusz generalny diecezji, biskup Tadeusz Bronakowski.

Dokumenty mają być wkrótce opublikowane na stronie internetowej diecezji łomżyńskiej. Deklaracja powinna być podpisana przez wszystkich zaangażowanych w posługę wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób niepełnosprawnych i bezbronnych, tj. przez biskupów, kapłanów, diakonów, osoby konsekrowane, seminarzystów, katechetów, wychowawców i nauczycieli przedszkoli i szkół katolickich, innych kościelnych placówek oświatowo-wychowawczych, animatorów, wolontariuszy, praktykantów, stażystów itd.

Dziekani poszczególnych dekanatów zobowiązani są do zgromadzenia podpisanych Deklaracji od wszystkich kapłanów posługujących na terenie dekanatu, a następnie przekazanie ich do kancelarii kurii. Kapłani pracujący w instytucjach centralnych, czy zamieszkujący w prywatnych mieszkaniach, podpisane Deklaracje składają w kancelarii kurii.Kapłani zamieszkujący w Domu Wspólnoty Kapłańskiej Deklaracje przekazują dyrektorowi domu. Seminarzyści Deklaracje przekazują rektorowi. Osoby konsekrowane Deklaracje przekazują swoim przełożonym, a przełożeni dostarczają je do kancelarii kurii. Osoby świeckie Deklaracje przekazują odpowiedzialnym za dane miejsce pełnienia posługi (katecheci – za pośrednictwem proboszcza do Wydziału Nauczania i Wychowania Katolickiego, animatorzy i inni posługujący w parafii - proboszczowi, pracownicy Caritas - dyrektorowi, pracownicy placówek oświatowo-wychowawczych, przedszkoli i szkół katolickich - dyrektorom, pracownicy stowarzyszeń i fundacji - prezesom…)

- wymienił biskup Bronakowski.

Wszystkie kościelne podmioty prawne zatrudniające osoby zaangażowane w posługę wobec dzieci i młodzieży, a także wśród osób niepełnosprawnych i bezbronnych, są zobowiązane do przechowywania deklaracji, jako wewnętrznej dokumentacji, według obowiązujących przepisów RODO.

Deklaracje kapłanów zostaną dołączone do akt personalnych, deklaracje osób konsekrowanych będą przechowywane w aktach poszczególnych wspólnot, zaś pozostałe deklaracje, odpowiedzialni za poszczególne placówki złożą w archiwach placówek.

Proszę o odpowiedzialne potraktowanie powyższej sprawy i niezwłoczne zgromadzenie podpisanych deklaracji przez osoby za to odpowiedzialne

- poinformował bp Bronakowski.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×