WSA reaguje na potrzeby rynku i tworzy unikalne na skalę Łomży kierunki.
W Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia dwóch nowych kierunków: „Ekonomii” oraz „Logistyki i inżynierii transportu”. To unikatowe w skali Łomży specjalności, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku.
- To rynek stwarza zapotrzebowanie na specjalistów w danej dziedzinie - podkreśla dr inż. Ireneusz Żuchowski, Prorektor ds. rozwoju i promocji Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. - Ostatnie badania pokazują, że w województwie podlaskim brakuje analityków, doradców finansowych czy też logistyków.
Podczas trzyletnich studiów studenci ekonomii będą mogli szkolić się w dwóch specjalnościach: „rachunkowość i finanse w jednostkach gospodarczych” oraz „rzeczoznawstwo majątkowe i obrót nieruchomościami”.
- Będziemy starali się przeprowadzać jak najwięcej zajęć w formie praktycznej - tłumaczy dr inż. Żuchowski. - Tylko one odpowiednio przygotują naszych studentów do pracy. Będą one prowadzone w firmach z regionu, gdyż nasi studenci to przede wszystkim mieszkańcy naszego województwa - dodaje.
Praktyka będzie także atutem zajęć na kierunku logistyka i inżynieria transportu. Zajęcia będą organizowane w we współpracujących z Wyższą Szkołą Agrobiznesu firmach i instytucjach
- Czyli będą to zajęcia dualne, czyli duża część zajęć poza budynkiem szkoły - tłumaczy dr hab. inż. Andrzej Borusiewicz, prorektor ds. dydaktyki Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. - Trudno pokazać pewne zagadnienia na symulatorach. Lepiej pokazać to w rzeczywistości. I od drugiego roku już wdrażać studentów do pracy. Bowiem chcemy tak ich przygotować, by po ukończeniu studiów mogli z automaty pójść do pracy.
W trakcie 3,5-letnich studiów słuchacze kierunku logistyki i inżynierii transportu będą mogli także wyjechać na zagraniczne praktyki, by poznać także zasady pracy w państwach Unii Europejskiej. A pamiętajmy, że Wyższa Szkoła Agrobiznesu współpracuje z firmami m.in. z Francji, Niemiec, Portugalii i Grecji. Jest to o tyle ważne, że dzisiaj większość firm nie ogranicza się jedynie do transportu lokalnego, ale szuka kontrahentów w całej Europie. I poznanie zasad obowiązujących w Unii pozwoli być jeszcze lepiej przygotowanym do pracy.
- Dzisiaj rolnictwo, przetwórstwo rolno-spożywcze, potrzebuje dobrze rozwiniętej sieci transportowej i logistycznej - podkreśla dr hab. inż. Andrzej Borusiewicz, prorektor ds. dydaktyki Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. - Wystarczy rozważyć tylko samo zagadnienie chociażby odbioru mleka od rolników. Bez tego jest bardzo trudno dobrze zorganizować produkcję. I dlatego potrzebni są fachowcy z zakresu logistyki.
Tym samym „Ekonomia” oraz „Logistyka i inżynieria transportu” dołączają do już działających w Wyższej Szkole Agrobiznesu kierunków: Rolnictwa, Pielęgniarstwa, Towaroznawstwa, Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Budownictwa i Pedagogiki.
- Te dwa kierunki przyczynią się do rozwoju naszej uczelni oraz samej Łomży - wyjaśnia dr inż. Ireneusz Żuchowski, Prorektor ds. rozwoju i promocji Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. - Nie chcemy bowiem powielać specjalności już istniejących na pozostałych uczelniach działających na terenie miasta. Szukamy czegoś nowego, czegoś, co rozwinie także miasto - dodaje prorektor.
Jednocześnie ruszyła już rekrutacja na studia magisterskie na kierunku „Rolnictwo”. Szczegóły można znaleźć na stronie www.wsa.edu.pl lub w siedzibie uczelnie przy ul. Studenckiej 19, tel. 86 216 94 97. Rekrutacja trwa do 31 marca.
-Paweł Lisiecki
Artykuł sponsorowany.