W sobotę, 18 maja w całej Polsce odbyła się Noc Muzeów. Do grona placówek, które przygotowały specjalne programy z tej okazji, dołączyło także Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Muzeum otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających już o godzinie 18:00. Do północy można było bezpłatnie zwiedzać wystawę stałą poświęconą polskiemu podziemiu antykomunistycznemu. Ostatnie wejście na ekspozycję miało miejsce o godzinie 23:00.
Oprócz wystawy stałej, w programie znalazła się również nowa wystawa czasowa pt. "Polskie Państwo Podziemne", przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Jednak Noc Muzeów to nie tylko wystawy. W programie znalazło się wiele innych atrakcji, m.in.:
- Rekonstrukcja szpitala polowego i poczty polowej, kuchnia powstańcza - odwiedzający mogli przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne podczas wojny.
- Koncert zespołu Pseudonim - zespół z Przasnysza zaprezentował publiczności autorskie kompozycje poświęcone Żołnierzom Wyklętym.
- Pokazy filmów animowanych z serii "Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939 -1946" - najmłodsi mogli poznać historię II wojny światowej w przystępny sposób.
- Wystawa replik broni - Stowarzyszenie Kurpiowska Grupa Historyczna "Ostoya" pokazało repliki broni z okresu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego.
- Tańce Starej Warszawy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "BezWianka" - po panelu dyskusyjnym o wojnie na Ukrainie można było podziwiać tradycyjne tańce warszawskie.
- Koncert warszawskiej Kapeli Sztajer - kapela zaprezentowała muzykę z przedwojennej Warszawy i Lwowa.
Dodatkowo, o godzinie 17:00 odbył się panel dyskusyjny pt. "Konflikt rosyjsko-ukraiński. Kto wygrywa wojnę?", w którym udział wzięli:
- Mateusz Lachowski - fotoreporter, reżyser, dziennikarz, reporter programu "19.30" w TVP, a także prowadzący kanał na YouTube pt. "Korespondent PL".
- Marek Budzisz - publicysta, historyk i działacz opozycji antykomunistycznej, ekspert ds. Rosji i obszarów postsowieckich w Fundacji Instytut Wolności, a także współpracownik Strategy&Future.
- Igor Janke - dziennikarz, publicysta, naczelny Polskiej Agencji Prasowej w latach 1998 - 2003, założyciel pierwszej polskiej platformy blogów społeczno-politycznych Salon24.pl, twórca Szkoły Przywództwa, prezes Instytutu Wolności.
W grze terenowej "Powstańczym szlakiem" wzięły udział drużyny, które musiały rozwiązać zadania i uzupełnić końcowe hasło. Trasa gry liczyła ok. 5 km i prowadziła m.in. po osiedlu Traugutta, cmentarzu parafialnym i terenach nad Narwią.
Drużynowe Zawody Strzeleckie cieszyły się dużym zainteresowaniem. W zawodach mogły wziąć udział 3-osobowe drużyny. Strzelano z repliki pistoletu Glock na muzealnej strzelnicy cyfrowej.
Noc Muzeów w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce była prawdziwym świętem historii i patriotyzmu.