eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W sobotę, 18 maja w całej Polsce odbyła się Noc Muzeów. Do grona placówek, które przygotowały specjalne programy z tej okazji, dołączyło także Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Muzeum otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających już o godzinie 18:00. Do północy można było bezpłatnie zwiedzać wystawę stałą poświęconą polskiemu podziemiu antykomunistycznemu. Ostatnie wejście na ekspozycję miało miejsce o godzinie 23:00.

Oprócz wystawy stałej, w programie znalazła się również nowa wystawa czasowa pt. "Polskie Państwo Podziemne", przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Jednak Noc Muzeów to nie tylko wystawy. W programie znalazło się wiele innych atrakcji, m.in.:

  • Rekonstrukcja szpitala polowego i poczty polowej, kuchnia powstańcza - odwiedzający mogli przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne podczas wojny.
  • Koncert zespołu Pseudonim - zespół z Przasnysza zaprezentował publiczności autorskie kompozycje poświęcone Żołnierzom Wyklętym.
  • Pokazy filmów animowanych z serii "Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939 -1946" - najmłodsi mogli poznać historię II wojny światowej w przystępny sposób.
  • Wystawa replik broni - Stowarzyszenie Kurpiowska Grupa Historyczna "Ostoya" pokazało repliki broni z okresu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego.
  • Tańce Starej Warszawy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "BezWianka" - po panelu dyskusyjnym o wojnie na Ukrainie można było podziwiać tradycyjne tańce warszawskie.
  • Koncert warszawskiej Kapeli Sztajer - kapela zaprezentowała muzykę z przedwojennej Warszawy i Lwowa.

Dodatkowo, o godzinie 17:00 odbył się panel dyskusyjny pt. "Konflikt rosyjsko-ukraiński. Kto wygrywa wojnę?", w którym udział wzięli:

  • Mateusz Lachowski - fotoreporter, reżyser, dziennikarz, reporter programu "19.30" w TVP, a także prowadzący kanał na YouTube pt. "Korespondent PL".
  • Marek Budzisz - publicysta, historyk i działacz opozycji antykomunistycznej, ekspert ds. Rosji i obszarów postsowieckich w Fundacji Instytut Wolności, a także współpracownik Strategy&Future.
  • Igor Janke - dziennikarz, publicysta, naczelny Polskiej Agencji Prasowej w latach 1998 - 2003, założyciel pierwszej polskiej platformy blogów społeczno-politycznych Salon24.pl, twórca Szkoły Przywództwa, prezes Instytutu Wolności.

W grze terenowej "Powstańczym szlakiem" wzięły udział drużyny, które musiały rozwiązać zadania i uzupełnić końcowe hasło. Trasa gry liczyła ok. 5 km i prowadziła m.in. po osiedlu Traugutta, cmentarzu parafialnym i terenach nad Narwią.

Drużynowe Zawody Strzeleckie cieszyły się dużym zainteresowaniem. W zawodach mogły wziąć udział 3-osobowe drużyny. Strzelano z repliki pistoletu Glock na muzealnej strzelnicy cyfrowej.

Noc Muzeów w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce była prawdziwym świętem historii i patriotyzmu.

Materiał filmowy 1 :
Materiał filmowy 2 :
Materiał filmowy 3 :
Materiał filmowy 4 :
Materiał filmowy 5 :
Materiał filmowy 6 :
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×