eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Noc Księgarń 2024 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych [PROGRAM]

REKLAMA
zdjecie 4886
REKLAMA

Kolejny raz Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Księgarń 2024”. Tegoroczna odbędzie się w piątek 4 października. W programie spotkanie autorskie, pokazy filmów VR, spektakl oraz Turniej Gry Planszowej.

W piątek 4 października muzealna księgarnia, w której znaleźć można wiele pozycji poświęconych historii Polski, czynna będzie także w porze wieczornej – w godz. 18.00 – 22.00.

Ponadto Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zaprasza na wydarzenia specjalnie przygotowane na „Noc Księgarń 2024”.

W programie: spotkanie autorskie z Wacławem Holewińskim, autorem książki „A potem już tylko mgła” mówiącej o słynnym carskim agencie, pokaz filmów VR o tematyce historycznej, II Turniej Gry Planszowej „Miś Wojtek” oraz spektakl „Przez ścianę”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, niektóre z nich wymagają wcześniejszych zapisów.

Partnerami muzealnej Nocy Księgarń 2023 jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Instytut Adama Mickiewicza. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z dystrybutorem książek OSDW Azymut.

Noc Księgarń 2024
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
piątek 4 października, godz. 15.00 – 22.00

15.00 – 22.00 – pokazy filmów VR

  • zapisy: tel. 510 139 061 (osoby niezapisane będą obsługiwane w zależności od dostępności miejsc)
  • dla osób powyżej 11. roku życia
  • sala warsztatowa

Zapraszamy na pokazy krótkometrażowych produkcji w technologii Virtual Reality poświęconych wybitnym postaciom II Rzeczpospolitej.

Pokazy realizowane są we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Filmy wyprodukowało Biuro Programu „Niepodległa”.

Obejrzycie takie filmy jak:

  • „Dża-Dża” – przeniesiemy się w czasie do lat 40., do okupowanej Warszawy. Tam poznamy słynną tenisistkę tenisistkę Jadwigę Jędrzejowską „Dża-dżę”, która otrzymuje propozycję zagrania niezwykłego meczu…
    czas trwania: 19 minut
  • „Nie kochać w taką noc” – lata 20. i 30. XX wieku to czas owiany legendą. Do jej powstania przyczyniły się m.in. filmy z gwiazdami przedwojennego kina. Jedną z nich był Aleksander Żabczyński, bohater tego filmu.
    czas trwania: 17 minut
  • „Kino” – próba rekonstrukcji oryginalnego filmu „Powrotu birbanta” kręconego przez Kazimierza Prószyńskiego w 1902 roku. Filmy Prószyńskiego – „Powrót” oraz „Przygody dorożkarza” – uznawane są za pierwsze polskie produkcje fabularne.
    czas trwania: 20 minut
  • „Wiktoria 1920” – Sierpień 1920 roku. Bohaterowie wyruszają w pełną przygód podróż w stronę Warszawy, uciekając przed bolszewikami, biorąc udział w walkach, snując jednocześnie plany na powojenną przyszłość… Czy uda im się dostarczyć meldunek?
    czas trwania: 28 minut
  • „MS Piłsudski – Podwodna Misja” – podróż w czasie i przestrzeni do pływającej perły II RP. Widzowie zanurzą się w opowieści w przenośni i dosłownie, zejdą bowiem w batyskafie na dno Morza Północnego, aby poznać historię „polskiego Titanica”.
    czas trwania: 23 minuty

17.30 – 19.00 – II Turniej Gry Planszowej „Miś Wojtek”

  • dwie kategorie wiekowe: 8 – 10 lat oraz 11 – 13 lat
  • 17.30 – nauka gry
    18.00 – 19.00 – rozgrywki
  • zapisy: tel. 510 139 061 bądź w kasie Muzeum, do wyczerpania limitu miejsc
  • Kawiarnia Partyzancka

Sprawdźcie się w popularnej grze planszowej IPN „Miś Wojtek”. Będziecie podążać razem z polskimi żołnierzami i sławnym niedźwiadkiem, zbierając zestawy kart potrzebnych do zwycięstwa. Najlepsi gracze otrzymają nagrody od Muzeum, a wszyscy otrzymają upominki.

Przed rozgrywkami pracownicy Muzeum pokażą i nauczą, jak grać w „Misia Wojtka”. Zanim zgłoszone zostanie uczestnictwo prosimy o zapoznanie się z regulaminem turnieju.

Statuetki dla uczestników przygotuje firma Lucky GRAw.

18.00 – 19.00 – spektakl „Przez ścianę”

  • bilety w kasie bądź po rezerwacji 510 139 061
  • sala kinowa

„Przez ścianę” to autorska sztuka teatralna Leszka Zdunia, inspirowana losem Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego.

Jesienią 1947 roku obydwoje zostali osadzeni w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Powodem były podejrzenia o udział w konspiracji i szpiegostwo.

Ich cele dzieliła cienka ściana. Nawiązali ze sobą kontakt właśnie przez nią, wystukując alfabetem Morse’a różne wiadomości.

Po kilku miesiącach, wciąż porozumiewając się alfabetem Morse’a, Jerzy oświadczył się Wiesi, a ona zgodziła się zostać jego żoną. Zanim jednak mogli się spotkać, minęło niemal 6 lat.

Po raz pierwszy „na żywo” zobaczyli się podczas swojego ślubu w zakładzie karnym w Grudziądzu. Kilka tygodni po ślubie Wiesława, na mocy amnestii, opuściła więzienie. Państwo Śmiechowscy przeżyli wspólnie 55 lat.

Twórcy i artyści:

  • Magdalena Krylik – w roli Małej
  • Ksawery Szlenkier – w roli Ju
  • Leszek Zduń – reżyser
  • Rafał Odrobina – muzyka
  • Aleksandra Reda – scenografia

19.30 – 20.30 – „Aleksander Bałaszewicz – szpieg, który zniszczył Powstanie Styczniowe” – spotkanie autorskie z Wacławem Holewińskim

  • wstęp wolny
  • Kawiarnia Partyzancka

Żył ledwie 44 lata (1831-1875).  Chciał zrobić karierę w carskiej armii. Nie wyszło. Chciał być poetą. Nie wyszło. Chciał być wydawcą. Nie wyszło. Został, nie ma co do tego wątpliwości, najważniejszym rosyjskim agentem w szeregach polskiej emigracji przed, w czasie i po Powstaniu Styczniowym.

Wcielił się w postać autentyczną, hrabiego Alberta Potockiego, i nikt – to nie do uwierzenia – tego nie odkrył. Intrygował, denuncjował, manipulował, ale także pisał: donosy, raporty, także artykuły do prasy emigracyjnej.

Co więcej to on, Julian Aleksander Bałaszewicz, dyrygował, narzucał Rosjanom sposób postępowania z rodakami. Z czasem także z rosyjskimi emigrantami: Hercenem, Bakuninem, wieloma innymi. Co więcej, snuł plany, całkiem realne, zastąpienia Marksa w I Międzynarodówce.

W Paryżu i w Londynie stał w pierwszym szeregu polskiej emigracji. To on, w imieniu emigracji, „układał się” z Garibaldim. Znał możnych tego świata. Ten tajemniczy człowiek rozpłynął się we mgle. Jego dzieje to gotowy scenariusz filmowy.

Wacław Holewiński (1956) jest autorem powieści „A potem już tylko mgła”, w której przedstawia losy Juliana Aleksandra Bałaszewicza/Alberta Potockiego.

Holewiński to prawnik, pisarz, dziennikarz Redakcji literackiej Programu II Polskiego Radia. Od roku 1977 współpracownik Komitetu Obrony Robotników, wydawca podziemny (współtwórca Wydawnictwa Przedświt), więzień polityczny w okresie PRL (w stanie wojennym internowany, w 1984 roku aresztowany).

Autor 15 powieści, tomu opowiadań, tomu dramatów. Jest także autorem wielu słuchowisk radiowych. Obszar jego zainteresowań to przede wszystkim ostatnie 170 lat historii Polski i przybliżenie czytelnikowi postaci zasłużonych, które z niewiadomych przyczyn zostały zapomniane.

Nagrodzony głównym laurem w Nagrodzie imienia Józefa Mackiewicza za powieść „Opowiem ci o wolności”. Od roku 2016 juror tej nagrody. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta, a także medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
lub zaloguj się    

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalendarz imprez
wrzesień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
 16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30  1  2  3  4  5  6
×