eOstroleka.pl
Ostrołęka, HISTORIA

Noc Księgarń 2023 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. "To są bohaterowie, nie bandyci" [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Noc Księgarń 2023 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych przeszła do historii. W ramach tej akcji nasze miasto odwiedził m.in. Mariusz Solecki - nauczyciel z Katowic, zajmujący się tematyką podziemia antykomunistycznego.

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych gościł Mariusz Solecki, nauczyciel z Katowic, autor książek o Żołnierzach Wyklętych. Opowiadał m.in. o tym, jak komunistyczna propaganda przedstawiała niezłomnych. Solecki podkreślił, że jest polonistą, nie historykiem, ale bada dzieła literackie.

- Osoby, które stworzyły Muzeum Żołnierzy Wyklętych, doskonale wiedzą, kim są Żołnierze Wyklęci. Państwo też pewnie wiecie. To są bohaterowie, nie bandyci. Oni w myśl prawa komunistycznego walczyli nielegalnie, ale podziemie było antykomunistyczne, oni walczyli z uzurpatorami, ludźmi, którym prawo do władzy dał niejaki Józef Stalin - powiedział Solecki.

"Po co oni walczyli? O niepodległość, dlatego nazywali się też podziemiem niepodległościowym. Walczyli o samostanowienie, a więc nie o to, żeby jakiś wąsaty, starszy pan dyktował, co ma robić Polska. Walczyli o demokrację. Nie o demokrację ludową. Słowo demokracja jest bezprzymiotnikowe. Dodanie do demokracji czegokolwiek zabija demokrację. Przeciwstawiali się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu, który narzucono nam" - podkreślał gość Muzeum Żołnierzy Wyklętych, opowiadając później w jaki sposób komunistyczna propaganda niszczyła Niezłomnych. 

Oprócz spotkania z Mariuszem Soleckim, w ramach Nocy Księgarń 2023 w muzeum odbył się także koncert Studia Piosenki Metro Ostrołęka, turniej gry planszowej i warsztaty.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×