Wyjątkowy eksponat wzbogacił zbiory archeologiczne Muzeum Kultury Kurpiowskiej - zachowany w dobrym stanie ząb mamuta, znaleziony na terenie żwirowni w Grodzisku. Ten niezwykły artefakt rzuca nowe światło na prehistorię regionu.
Specjaliści określili, że jest to ząb trzonowy z wyraźnie widoczną startą powierzchnią pracującą, co wskazuje na jego intensywne użytkowanie przez dorosłego osobnika. Szczególnie interesujący jest fakt, że ząb nie nosi śladów obróbki przez pierwotnych łowców, co może sugerować, że mamut zmarł śmiercią naturalną lub padł ofiarą nieszczęśliwego wypadku, na przykład wpadając w naturalną pułapkę.
Aby zapewnić odpowiednią ochronę tego cennego znaleziska, ząb przeszedł niedawno profesjonalną konserwację w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Proces ten był niezbędny dla zachowania eksponatu dla przyszłych pokoleń. W efekcie, ząb mamuta dołączył do stałej ekspozycji muzeum, gdzie można go podziwiać wraz z innymi cennymi artefaktami dokumentującymi bogatą historię regionu.