eOstroleka.pl
Region,

Niedziela Palmowa na Mazowszu

REKLAMA
zdjecie 480
fot. mazovia.plfot. mazovia.pl
REKLAMA

Niedziela Palmowa to najstarsze, a zarazem najważniejsze święto w chrześcijańskim kalendarzu. Nic dziwnego zatem, że tak dużą wagę do jej obchodów przywiązują mazowieckie instytucje kultury. Najbliższa niedziela zapowiada się naprawdę imponująco. Będzie uroczyście, kolorowo i wesoło. Można wybrać się tego dnia do sierpeckiego skansenu, albo wybrać się na południe regionu i spędzić ten dzień w  Muzeum Wsi Radomskiej. Dla pozostających w stolicy też nie zabraknie atrakcji. Otwarcie sezonu w Muzeum Kolejnictwa pozwoli na małą podróż w czasie do okresu PRL.

W STRONĘ PŁOCKA – MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

Obchody Niedzieli Palmowej w sierpeckim skansenie to wyjątkowe wydarzenie. Tego dnia muzeum staje się jednym z najbarwniejszych miejsc na Mazowszu. Co roku impreza przyciąga rzesze turystów z całego kraju. W tym roku program zapowiada się równie imponująco. Przyjeżdżając do skansenu można nie tylko wziąć udział w procesji z palmami i zwiedzić wystawę wielkanocną, ale także wysłuchać koncertu muzyki ludowej, a nawet kupić wielkanocne akcesoria.

Najważniejszą pozycją programu XVI obchodów „Niedzieli Palmowej w skansenie” jest niezmiennie uroczysta msza święta w drewnianym kościele z XVII wieku, której towarzyszy poświęcenie palm. Oprawę muzyczną zapewni Kameralny Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej. Nieodłącznym elementem nabożeństwa jest procesja, gromadząca wszystkich wiernych przybyłych na uroczystość.

Ponadto w zabytkowych obiektach prezentowana będzie wystawa „Wielkanoc na Mazowszu”, przybliżająca wielkanocne tradycje i obyczaje. Zwiedzający będą mieli okazję także wybrać najpiękniejszą palmę w konkursie na „Tradycyjna Palmę Wielkanocną”. Zaplanowano także występy zespołów ludowych – Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA oraz Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca BOCZKI CHEŁMOŃSKIE z Kocierzewa Południowego.

Obchody Niedzieli Palmowej odbędą się 29 marca br. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, przy ul. Gabriela Narutowicza 64 w godz. 9.00 – 17.00; bilet wstępu – 5 zł.

W STRONĘ RADOMIA – MUZEUM WSI RADOMSKIEJ

Warsztaty robienia palm i pisanek oraz kiermasz wielkanocny to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają zwiedzających Muzeum Wsi Radomskiej w Niedzielę Palmową. W tym roku uroczystości trwać będą w godz.. 10.00 – 19.00.
O godz. 13.00, w zabytkowym kościele z Wolanowa, rozpocznie się msza św. celebrowana przez biskupa radomskiego – Henryka Tomasika. Jej transmisję będzie można obejrzeć w TVP POLONIA. Podczas mszy chór kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu wykona pasję według św. Marka.
Następnie procesja przejdzie na muzealne pola uprawne, na których osadzone w ziemi zostaną kilkumetrowe poświęcone palmy. Zgodnie z tradycją ludową obrzęd ten chroni zasiewy i zapewnia urodzajne plony.

Podczas Niedzieli Palmowej wyłonieni zostana również laureaci konkursu na „Tradycyjną palmę wielkanocną”. Wszystkie prace będzie można podziwiać na pokonkursowej wystawie w muzealnej kaplicy z Rdzuchowa-Kolonii.

29 marca br. (niedziela) w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, przy ul. Szydłowieckiej 30; godz. 10.00 – 17.00

POPOŁUDNIE W SALONCE BIERUTA

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie wraca po zimowej przerwie. W najbliższą niedzielę 29 marca br. udostępni dla zwiedzających wnętrza Salonki Bieruta, czyli wagonu, którym podróżowali dygnitarze PRL. Wśród nich był prezydent Bolesław Bierut. Dodatkową atrakcją będzie występ dwóch grup rekonstrukcyjnych, które zainscenizują scenki z udziałem żołnierzy organizacji Wolność i Niezawisłość oraz Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (godz. 12.00 – 15.00). Uczestnicy zobaczą sprzęt wojskowy i będą mogli przebrać się w mundury wojskowe.  

Salonkę będzie można zobaczyć w godz. 10:00-17:00 w każdą ostatnią niedzielę miesiąca: 29.III, 26.IV, 31.V, 28.VI, 26.VII, 30.VIII, 27.IX, 25.X, 29.XI.

Otwarcie sezonu odbędzie się 29 marca br. (niedziela) w Muzeum Kolejnictwa przy ul. Towarowej 1 w godz. 12.00 – 15.00

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×