Na tym przejeździe kolejowym jest niebezpiecznie! - twierdzą mieszkańcy Rżańca, którzy chcieliby, by zamontować w tym miejscu sygnalizację ostrzegającą przed nadjeżdżającym pociągiem. Ale PKP PLK nie daje im na to wielkich nadziei.
Mieszkańcy Rżańca: Na tym przejeździe jest niebezpiecznie!
Od strony wsi Rżaniec wyjeżdża się z lasu wprost na przejazd kolejowy, którym jeżdżą pociągi w kierunku Chorzel, Szczytna i Olsztyna. Mieszkańcy podkreślają, że zatrzymując się przed przejazdem kolejowym, często widać światła, lecz można pomylić światła pociągu ze światłami pojazdu jadącego drogą wojewódzką - a, że droga jest nieoświetlona, to po zmroku pojazdy często używają świateł drogowych, zwanych "długimi".
Jak nas poinformowano, zdarza się też, że od strony wsi Rżaniec wyjeżdża ciężarówka z naczepą. Ciężarówka ta przekraczając tory kolejowe zatrzymuje się, by włączyć się do ruchu na drogę wojewódzką i - zdaniem mieszkańców - często bywa tak, że tył naczepy w trakcie tego oczekiwania na wjazd na DW 544 zostaje wówczas na torach, co również może być niebezpieczne w przypadku, gdyby nadjechał pociąg.
Przy przejeździe zlokalizowany jest znak stop i krzyż św. Andrzeja, lecz mieszkańcy Rżańca twierdzą, że jest to niewystarczające. W ich ocenie, zasadne byłoby zamontowanie sygnalizacji świetlnej - migających czerwonych świateł ostrzegających przed pociągiem lub rogatek. To wymagałoby zmiany kategorii przejazdu - obecnie jest to kategoria "D", a sygnalizacja występuje w kategorii "C".
PKP PLK: Trzeba się stosować do przepisów
O wątpliwościach, które przekazali nam mieszkańcy Rżańca, poinformowaliśmy PKP PLK.
- Każdy przejazd kolejowo-drogowy, niezależnie od jego kategorii, można bezpiecznie przekroczyć, jeśli kierowcy będą się bezwzględnie stosować do znaków i przepisów ruchu drogowego, a także zasad bezpieczeństwa – co oznacza, że brak sygnalizacji czy rogatek również pozwala na bezpieczne przekroczenie przejazdów. Kategoria danego przejazdu wynika z obowiązujących przepisów. Zgodnie z przepisami, kategoria przejazdu we wsi Rżaniec jest właściwa, a warunki terenowe oraz istniejące oznakowanie zapewniają bezpieczeństwo – o ile kierowcy będą się do nich bezwzględnie stosować oraz stosować przepisy ruchu drogowego - poinformowała nas Anna Znajewska-Pawluk z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.
Z odpowiedzi PKP PLK dowiedzieliśmy się również, że natężenie ruchu drogowego w Rżańcu nie jest na tyle wysokie, by zmienić kategorię przejazdu z "D" na "C".
- Zarządca drogi przeprowadził ostatni taki pomiar w 2021 r., który wykazał iloczyn ruchu na poziomie 5 728. Tymczasem minimalna wartość wymagana do zmiany kategorii na „C" wynosi 60 tysięcy - przekazuje PKP PLK.
Ale zarządca drogi ma obowiązek przeprowadzać takie pomiary nie rzadziej niż co 5 lat, a wniosek o zmianę kategorii może zostać złożony, gdy przejazd spełni wszystkie wymagane kryteria zawarte w rozporządzeniu właściwego ministra. - W przypadku wniosku od zarządcy drogi, PLK SA ponownie przeanalizują możliwość zmiany kategorii przejazdu z „D" na „C" i montaż sygnalizacji świetlnej. Takie działanie będzie możliwe w przypadku pozyskania finansowania - zapewnia Anna Znajewska-Pawluk.
Jak wygląda wspomniany przejazd kolejowy nocą? Zobaczcie na nadesłanym nagraniu.