W Ostrołęce nie brakuje rodzin, które nie radzą sobie w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Choć ich liczba w 2020 roku spadła, to jednak wciąż jest ich dość dużo.
Czym jest rodzina dysfunkcyjna?
Jak wynika z "Programu wspierania rodziny i rozwoju pieczy zastępczej w mieście Ostrołęka na lata 2022 – 2024", o rodzinie dysfunkcyjnej można mówić już wtedy, gdy jej prawidłowe funkcjonowanie zostało w miarę trwale zaburzone. Dysfunkcjonalna rodzina to taka, która nie spełnia już swoich naturalnych funkcji, jej członkowie funkcjonują na niższym poziomie, zwłaszcza dzieci.
Jak wspierać taką rodzinę?
Wspieranie rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych ma na celu udzielanie rodzinom pomocy w sytuacji, gdy nie są one w stanie pokonać tych trudności, wykorzystując własne środki, możliwości i uprawnienia. Szukający pomocy oczekuje odreagowania swoich emocji, wglądu w przyczyny trudnej sytuacji oraz pomocy w dokonaniu zmian w swoim życiu.
- Pomocy tej udziela się rodzinom z powodu bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych, wielodzietnych, z niepełnosprawnością, długotrwałą lub ciężką chorobą, z uzależnieniami, w tym z alkoholizmem. Pomoc ta powinna w miarę możliwości doprowadzić do życiowego usamodzielnienia oraz integracji ze środowiskiem - czytamy w programie, który 30 grudnia br. będzie rozpatrywany przez ostrołęckich radnych.
Rodziny dysfunkcyjne w Ostrołęce
Ze sprawozdań Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce wynika, że liczba rodzin wykazujących bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i w prowadzeniu gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych i wielodzietnych w latach 2018 - 2020 kształtowała się następująco:
- 2018 r. – 398 rodzin,
- 2019 r. – 399 rodzin,
- 2020 r. – 387 rodzin