eOstroleka.pl
,

Nie będzie rozprawy ws. budowy nowego bloku ostrołęckiej elektrowni: Rafako wycofało skargę

REKLAMA
zdjecie 480
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Jak podał portal wnp.pl, Rafako wycofało skargę na styczniową decyzję KIO o odrzuceniu jego odwołania ws. przetargu na budowę bloku Elektrowni Ostrołęka. Konsorcjum w odwołaniu kwestionowało referencje, które w przetargu przedstawił Alstom.

Pierwsza rozprawa miała odbyć się w czwartek przed Sądem Okręgowym w Białymstoku. Jednak w rozmowie z wnp.pl wiceprezes Rafako, Krzysztof Burek, powiedział, że po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw związanych ze sprawą, konsorcjum postanowiło wycofać skargę.

W styczniu Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie konsorcjum Rafako, PBG i Mostostalu Warszawa ws. wykluczenia Alstomu z przetargu na budowę nowego bloku w Elektrowni Ostrołęka.

Konsorcjum kwestionowało spełnienie przez Alstom warunku doświadczenia postawionego przez zamawiającego, czyli Energę. Konsorcjum uważało, że dla spełnienia wymogów specyfikacji przetargu w Ostrołęce Alstom wskazał należyte wykonanie umowy na budowę bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów, podczas której doszło do uchybień.

W grudniu 2011 wybrano krótką listę potencjalnych wykonawców nowego bloku ostrołęckiej elektrowni.

Znaleźli się na niej Alstom (Niemcy/Francja/Polska), Hitachi i Polimex-Mostostal (Niemcy/Polska), Shanghai Electric Group Company (Chiny) oraz konsorcjum Rafako, PBG, Mostostal Warszawa (Polska).

W tym samym miesiącu Elektrownia Ostrołęka wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu przy realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa Elektrowni Ostrołęka C o mocy około 1000 MW”. Tą ofertą okazała się propozycja firmy Ilf Consulting Engineers Polska z ceną 18 467 712,00 zł brutto.

Niedawno Energa poinformowała o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na świadczenie usług doradztwa finansowego w celu pozyskania finansowania na realizację projektu budowa elektrowni Ostrołęka C. Energa za najkorzystniejszą uznała ofertę konsorcjum banków Banku Polska Kasa Opieki i Banku Zachodniego WBK.

Wartość inwestycji szacowana jest na 6-7 miliardów złotych, zakłada także zamknięcie jej finansowania w około 70 procentach z kredytu inwestycyjnego i w około 30 procentach ze środków własnych. Planowane oddanie elektrowni do użytku przewidziane jest na przełomie 2016 i 2017 r., czyli w okresie, kiedy spodziewany jest w Polsce największy deficyt energii. Nowa elektrownia będzie produkować około 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.


[źródło: wnp.pl / eOstroleka.pl]

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×