eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Nauczyciele poznają bogactwo różnych kultur na warsztatach w Ostrołęce

REKLAMA
fot. Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli fot. Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
REKLAMA

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce zorganizowało spotkanie z cyklu "Wielokulturowo w polskiej szkole". Podczas warsztatów, które odbyły się 14 stycznia, nauczyciele poznawali metody prowadzenia zajęć wielokulturowych oraz uczestniczyli w warsztatach twórczości ludowej.

Szkolenie podzielono na dwie części. W pierwszej uczestnicy analizowali scenariusz zajęć "Każdy człowiek ma prawo do marzeń", przygotowany przez Iwonę Olejniczak, konsultantkę MSCDN. Druga część miała charakter praktyczny - nauczyciele wzięli udział w warsztatach rękodzieła.

Zajęcia poprowadziły dwie wyjątkowe twórczynie: Wiesława Bogdańska - uznana wycinankarka, członkini Związku Kurpiów, której prace można podziwiać w muzeach w Polsce i Europie, oraz Olena Konstantinova - utalentowana prawniczka z Ukrainy, specjalizująca się w tworzeniu ozdób, kurpiowskich lalek i dekoracji pierników.

Pod okiem ekspertek nauczyciele tworzyli kurpiowskie firanki z bibuły z motywem anioła oraz dekorowali pierniki wiosennymi wzorami. Dodatkowo, mąż Oleny Konstantinovej wprowadził uczestników w świat ukraińskich pieśni ludowych, dzieląc się ich historiami.

Projekt realizowany jest we współpracy ze Związkiem Kurpiów. Kolejne spotkanie, zaplanowane na przełom lutego i marca, będzie poświęcone bajkom z różnych kultur, co potwierdza, że różnorodność kulturowa jest wartością, którą warto pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
 14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19  20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
 28 dk29 dk30  1  2  3  4
×