Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce zorganizowało spotkanie z cyklu "Wielokulturowo w polskiej szkole". Podczas warsztatów, które odbyły się 14 stycznia, nauczyciele poznawali metody prowadzenia zajęć wielokulturowych oraz uczestniczyli w warsztatach twórczości ludowej.
Szkolenie podzielono na dwie części. W pierwszej uczestnicy analizowali scenariusz zajęć "Każdy człowiek ma prawo do marzeń", przygotowany przez Iwonę Olejniczak, konsultantkę MSCDN. Druga część miała charakter praktyczny - nauczyciele wzięli udział w warsztatach rękodzieła.
Zajęcia poprowadziły dwie wyjątkowe twórczynie: Wiesława Bogdańska - uznana wycinankarka, członkini Związku Kurpiów, której prace można podziwiać w muzeach w Polsce i Europie, oraz Olena Konstantinova - utalentowana prawniczka z Ukrainy, specjalizująca się w tworzeniu ozdób, kurpiowskich lalek i dekoracji pierników.
Pod okiem ekspertek nauczyciele tworzyli kurpiowskie firanki z bibuły z motywem anioła oraz dekorowali pierniki wiosennymi wzorami. Dodatkowo, mąż Oleny Konstantinovej wprowadził uczestników w świat ukraińskich pieśni ludowych, dzieląc się ich historiami.
Projekt realizowany jest we współpracy ze Związkiem Kurpiów. Kolejne spotkanie, zaplanowane na przełom lutego i marca, będzie poświęcone bajkom z różnych kultur, co potwierdza, że różnorodność kulturowa jest wartością, którą warto pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.