W całym kraju trwają protesty przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Głos w tej sprawie zabrała także diecezja łomżyńska. Na jaką pomoc można liczyć ze strony Kościoła?
W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Ten wyrok Trybunału wywołał protesty w polskich miastach. W Ostrołęce odbyło się już kilka manifestacji.
Po tygodniu głos w tej sprawie zabrała diecezja łomżyńska.
Decyzja Trybunału Konstytucyjnego, dotycząca kwestii obrony życia dzieci chorych, spowodowała emocjonalne reakcje wielu osób i środowisk w naszym kraju. Dotknęło to również miast naszej diecezji. Patrzymy na to z wielkim bólem i niepokojem. Jednocześnie gorąco prosimy o wzajemny szacunek, zachowanie pokoju, dialog i powstrzymanie od przemocy. Modlimy się o to i o modlitwę apelujemy!
- czytamy w komunikacie kurii.
Zdajemy sobie sprawę, że jednym z fundamentalnych zadań duszpasterzy jest budzenie w sumieniach wrażliwości na wartość ludzkiego życia oraz służenie mu w każdym momencie i w każdej kondycji
- napisano.
Osobom, które potrzebują stałego lub czasowego wsparcia Diecezja Łomżyńska proponuje pomoc w ramach poniższych działań:
- Telefon alarmowy + 48 698 761 737, który przez całą dobę służy pomocą kobietom i dziewczętom w stanie błogosławionym, potrzebującym pilnej pomocy i wsparcia, nie wiedzącym co zrobić ze sobą i z dzieckiem, szukającym dla niego pomocy czy stojącym przed podjęciem ważnej decyzji dotyczącej jego życia.
- Diecezjalna Poradnia Rodzinna gdzie bezpłatną pomocą w rozpoznaniu i rozwiązaniu problemu służą: kapłan, prawnik, psycholog, pedagog, pediatra, instruktor naturalnych metod planowania rodziny i doradca życia rodzinnego.
- Parafialne Poradnie Rodzinne, w których matkom i małżonkom rozmową i pomocą służą doradcy życia rodzinnego współpracujący z Diecezjalnym Duszpasterstwem Rodzin.
- Spotkania rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, organizowane przy parafiach, podczas których rodzice mają możliwość modlitwy, rozmowy, wymiany doświadczeń, poznania ciekawych ludzi a nawet wspólnych wyjazdów na wakacje czy turnusy rehabilitacyjne. Spotkania odbywają się w Łomży w parafii pw. św. Andrzeja Boboli, przez cały rok, w każdą 2 niedzielę miesiąca o godz. 15:00 oraz w Ostrołęce w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu, przez cały rok, w każdą 2 niedzielę miesiąca o godz. 14:00.
- Fundusz Obrony Życia, który pomocą materialną i duchową służy rodzinom znajdującym się w trudnych warunkach, samotnym matkom oczekującym na narodziny dziecka (w szczególności, gdy jego życie jest zagrożone), matkom samotnie wychowującym swoje dzieci oraz osobom chorym bądź w podeszłym wieku nie posiadającym środków do życia.
- Okna Życia w Łomży i w Ostrołęce, gdzie matka, która z różnych przyczyn nie może lub nie chce opiekować się swoim nowo narodzonym dzieckiem, może anonimowo zostawić je, nie narażając go lub siebie na niebezpieczeństwo.
- Hospicjum Perinatalne, gdzie lekarz, położna, psycholog i kapłan służą pomocą rodzicom, których nienarodzone dziecko posiada tzw. wadę letalną czyli umrze jeszcze przed swoimi narodzinami lub niebawem po nich.
- Grupa wsparcia dla rodziców po utracie dzieckadziałająca przy Diecezjalnym Duszpasterstwie Rodzin w Łomży.
- W siedmiu miastach naszej diecezji regularnie sprawowane są też Pogrzeby Dzieci Utraconych czyli zmarłych przed narodzeniem - informuje diecezja.